Başka Haber: Mehmet Ayvalıtaş Davasına Çağrı

mehmet ayvalıtaş

KADIKÖY’DE EYLEM
Aralarında Mehmet Ayvalıtaş’ın ailesinin de olduğu çok sayıda kişi dün akşam Kadıköy Altıyol’da bir araya geldi. Kitle, Haziran ayaklanmasında yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının olduğu ve “Bu dava bizim” yazılı pankart ve “Mehmet Ayvalıtaş Meydanı” yazılı pankartla Moda Eski Havuz Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşe katılanlar Mehmet Ayvalıtaş maskeleri taktı, “Mehmet Ayvalıtaş burada” yazılı dövizler taşıdı.

Gezi direnişinde yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapılmasının ardından, Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş kısa bir konuşma yaptı. Ayvalıtaş, “Mehmet’in, Ali İsmail’in davasına Taksim ruhuyla davet ediyorum” dedi. Anne Fadime Ayvalıtaş ise “Mehmet’imi kaybettim ama karşımda binlerce Mehmet’i görüyorum. Mehmet adalet ve özgürlük için yaşamını yitirdi” diye konuştu. Fadime Ayvalıtaş, 21 Kasım’da Kartal Adliyesi’nde görülecek davaya çağrı yaptı.

Ağabeyi Muharrem Ayvalıtaş ise “Bizler Gezi direnişinde kardeşimi yitirdik, çok sayıda kişi gözlerini kaybetti. AKP direniş karşısında büyük bir öfke ile saldırdı. AKP elindeki gücü kaybetme korkusuyla saldırdı. AKP kaybedecek” diye konuştu. Mehmet Ayvalıtaş’ın kuzeni Volkan Ayvalıtaş da Mehmet Ayvalıtaş’a aracıyla çarpan Mehmet Demirbaş’ın aileye kan parası teklif ettiğini ifade ederken, “Biz onların parasıyla satın alınacak değiliz” dedi.

ANKARA’DAN ÇAĞRI
Başkent Dayanışması, Gezi direnişi sırasında yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’ın, 21 Kasım’da İstanbul Kartal Adliyesi’nde görülecek duruşmasına çağrı yaptı.

YKM önünde toplanan kitle, üzerinde Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Medeni Yıldırım, Mehmet Ayvalıtaş, Ali İhsan Gedik, Ahmet Atakan ve Abdullah Cömert’in fotoğraflarını bulunduğu “Adalet için” yazılı pankart açtı. Eylemde sık sık, “Katil devlet hesap verecek”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Gezi şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Ankara Dayanışması adına açıklama yapan Dilşat Aktaş, Ayvalıtaş’ın ölümünün üzerinden aylar geçtiğini hatırlattı, “Bizler adalet arayışımıza devam ediyoruz” dedi.

Ayvalıtaş duruşmasının İstanbul’da görüleceğini hatırlatan Aktaş, Ankara halkını Kartal Adliyesi’ne, AKP’nin oyununu bozmaya çağırdı.

Ali İsmail Korkmaz’ın duruşmasının tarihinin belirsiz olduğunu hatırlatan Aktaş, “AKP güdümünde işletilen bu hukuksuz sürecin Kayseri aşamasında nelerle karşılaşacağımız hakkında ipuçları vermektedir. Bizler duruşma her nereye taşınırsa taşınsın ‘Ali İsmail için adalet için’ orada olacağız” dedi.

20 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; baskahaber.org