Başka Haber: İzmir Gezi Davasında Tahliye Yok

İzmir 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, ‘Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahla katılarak ihtara rağmen dağılmama, görevi yaptırmamak için direnme, terör örgütü üyesi olmamakla birlikte terör örgütü adına suç işlemek’ iddialarıyla 17′şer yıla kadar hapis cezası istenen tutuklu sanıklar Görüş A., Orhan Y., Yasin S. ve avukatları katıldı. Duruşma salonu ve dışında geniş güvenlik önlemleri alınan davada, tutuklu sanıklar üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmedi.

izmir gezi

Sanıklardan Görüş A., iddianamede iddia edildiği gibi Basmane’de düzenlenen eylemlere katılmadığını, sadece Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen geniş katılımlı eylemde yer aldığını, burada da meşru ve yasal tepkisini göstermek ve demokratik hakkını kullanmak için katıldığını savundu. Eylemlerde çekilen görüntülerde gösterilen kişinin kendisi olmadığını, eylemlere herhangi bir örgütün çağrısıyla katılmadığını belirterek suçlamaları reddetti. 5 aydır tutuklu olduğunu, okulundan geri kaldığını anlatarak tahliye edilmesini istedi.

Sanık Orhan Y., Gezi Parkı eylemlerinde ortaya çıkan ‘eli sopalı’ kişiler, Kordon’da oturanlara şiddet gösteren polisler, ölen gençlerin, gözünü kaybeden ve sakat kalan insanların failleri yakalanıp yargılanmamışken, 5 aydan bu yana tutuklu bulunmasının meşru olmadığını savundu. İddianamede adı geçen internet sitesinin çağrısı üzerine eylemlere katıldığının iddia edildiğini, oysa sitedeki yazının bir çağrı değil haber olduğunu, katıldığı eylemden günler sonra o siteye konulduğunu ifade eden Orhan Y., suçlamaları kabul etmediğini, tahliyesini talep ettiğini söyledi.

Sanık Yasin S. de, Gezi Parkı davaları ile eylemlerde hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Medeni Yıldırım’ın yargılanmak istendiğini ileri sürdü. Eylemlere herhangi bir örgütün çağrısı üzerine değil, sivil toplum kuruluşlarının da yaptığı çağrılar üzerine kendi iradesiyle katıldığını belirten sanık Yasin S., eylemlerde taş atmadığını, yüzünü kapatmadığını ve kamu malına zarar vermediğini söyledi.

Sanık avukatları, 1 Kasım günü görülen diğer davada, aynı suçlamalarla yargılanan 7 tutuklu sanığın tahliye edildiğini hatırlatarak, 5 aydan bu yana tutuklu bulunan 3 sanığın serbest bırakılmasını istedi.

Mahkeme heyeti verdiği kısa ara ardından, eylem görüntülerinin İstanbul Adli Tıp İhtisas Kurumu’nda incelenmesine ve sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı bitirdi. Karar açıklanırken duruşma salonuna alınmayan sanık yakınları ve arkadaşları, salonunun dışında slogan atarak kararı protesto etti.

20 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; baskahaber.org