Radikal: BDP’den “Gezi Parkı direnişi”ne çağrı

BDP’nin Hukuk İşlerinden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Av. Meral Danış Beştaş, bir açıklama yaparak Gezi Parkı’ndaki aktivistlere polis müdahalesini eleştirdi ve “Gezi Parkı’ndaki direnişe destek” çağrı yaptı.

bibergazi

BDP ’nin Hukuk İşlerinden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Av. Meral Danış Beştaş, bir açıklama yaparak Gezi Parkı’ndaki aktivistlere polis müdahalesini eleştirdi ve “Gezi Parkı’ndaki direnişe destek” çağrı yaptı.

Yazılı bir açıklama yapan Beştaş, “devlet terörü” olarak nitelediği saldırıyı kınayarak, hükümetin derhal müdahaleyi durdurması ve ‘doğa katliamına son vermesini’ istedi.

Beştaş’ın açıklaması şöyle: “Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların sökülerek buraya eski Topçu Kışlası ve alışveriş merkezi inşa edilmesine karşı çıkmak amacıyla günlerdir direniş içerisinde olan, çevreye ve insan haklarına duyarlı yurttaşlarımıza karşı bugün tam bir devlet terörü uygulanmıştır.

AKP Hükümetinin talimatı doğrultusunda tazyikli su ve gaz bombalarıyla yapılan saldırıda İstanbul Milletvekilimiz Sayın Sırrı Süreyya Önder ile gazetece Ahmet Şık’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda yurttaşımız yaralanmıştır. Yaralananların büyük çoğunluğunun başlarından darbe almış olması, hedef gözetilerek saldırıldığını bütün çıplaklığıyla ortaya koymaktadır. Saldırıdan kurtulmak amacıyla okullara, iş yerlerine sığınan yurttaşlara okul, dükkan, iş yeri demeden polisin gaz bombalarıyla saldırması tam bir devlet terörüdür.

Oradaki insanların amacı doğa ve çevre katliamını önlemek, adeta mantar gibi çoğalan AVM’lerin yapılmasına karşı çıkmaktır. Bu protesto ve tepkiler demokratik bir haktır. Bu hakkın kullanılmasını hiç kimse engelleyemez.

Bu gün orantısız bir biçimde yapılan polis saldırısı, asla hukuki ve meşru değildir. Demokrasilerde ve toplumsal vicdanlarda bunun bir yeri yoktur, olamaz da. Yurttaşlarımıza karşı yapılan bu saldırı doğa ve çevre katliamını bir politika haline getiren AKP Hükümetinin zihniyetini ve demokratik gösterilere olan tahammülsüzlüğünü göstermektedir.

Bu saldırıyı ve saldırının siyasi idari bütün sorumlularını şiddetle kınıyor ve AKP Hükümetini derhal müdahaleyi ve doğa katliamını durdurmaya çağırıyoruz.

İstanbul’daki tüm yurttaşlarımızı, doğadan, çevreden ve insan haklarından yona olan herkesi Gezi Parkı’ndaki direnişe destek ve ses vermeye çağırıyoruz.

Çok sayıda kişinin ağır yaralanmasına neden olan bu hukuk dışı saldırıların sorumluları derhal görevden alınmalı ve haklarında soruşturma başlatılmalıdır.”

31 Mayıs 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr