Bianet: Başbakan Erdoğan’a “öldürmeye azmettirmekten” suç duyurusu

Berkin Elvan’ın avukatları, Gezi direnişi sırasında “polisimi yedirtmem, emri ben verdim” diyen Başbakan Erdoğan’ın “işkence ve insan öldürmeye azmettirmek” suçlamasıyla yargılanmasını istedi.

berkin

Berkin Elvan 154 gündür komada. Başından gaz bombası fişeğiyle vuran polislerin kimliği belirlenemediği gibi soruşturmada da hiçbir gelişme kaydedilmedi.

Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve polisler, avukatlarının 25 Haziran’daki suç duyurusunun ardından açılan soruşturmada savcılığa “görmedik, duymadık, bilmiyoruz” şeklinde cevaplar verdiler.

Berkin’in vurulduğu sokakta hangi polislerin görev yaptığını soran Savcı Adnan Çimen’e Emniyet’ten gelen yanıt, “Görevlendirme yapılmadı” oldu.

MOBESE ve işyerlerinin güvenlik kameraları istendiğinde de Şişli Emniyet Müdürlüğü yine aynı cevabı verdi: “Görüntü kaydı bulunamadı.”

Tanıkların dinlenmesi istendiğinde de “adreslerinde bulunamadıkları” yanıtı geldi.

“Yedirtmem, emri ben verdim” demişti

Avukat Evrim Deniz Karatana, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na son verdiği dilekçeyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Muammer Güler, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın hakkında suç duyurusunda bulundu:

“Başbakan, Gezi eylemlerini izleyen günlerde yaptığı açıklamalarda önce ‘polisimizi yedirtmeyiz” dedi sonra da ‘saldırı emrini ben verdim’ diye konuştu. Böylelikle, gaz bombası atmak, coplamak, karakollarda dövmek şeklindeki işlencelerin azmettiricisi olduğunu itiraf etti.”

Engin Çeber kararından örnek

Yargıtay 8. Ceza Dairesi Engin Çeber davasında verdiği niahi kararında, “İşkence teşkil eden fiiller aslında kasten yaralama, hakaret, tehdit, cinsel taciz niteliği taşıyan fiillerdir. Ancak bu fiiller ani olarak değil, sistematik bir şekilde ve belli bir süreç içinde işlenmektedir” diyordu. Bu karara atıfta bulunan Avukat Karatana, Gezi direnişi boyunca Başbakan, İçişleri Bakanı, Vali ve Emniyet Müdürü’nün talimatıyla Berkin’in ve daha yüzlerce insanın bu şekilde tanımlanan işkenceye maruz kaldığını ifade etti.

“Polisin amirleri olan İstanbul Emniyet Müdürü, İstanbul Valisi ve İçişleri Bakanı, işkence ve devamında insan öldürmeye teşebbüs suçu yönünden emir ve talimat vermelerinin yanı sıra ihmali davranışla da işkence ve insan öldürmeye teşebbüs suçu işledi.”

“Çeber davasındaki Yargıtay kararına göre, ‘işkenceyi oluşturan fiillere katılmamakla beraber, işkence yapılacağını öngörebilen, buna rağmen gerekli önlemleri almayarak işkence yapılmasına kayıtsız kalan amirlerin de işkence yapanlar gibi cezalandırılması’ gerekir.”

Berkin Elvan da 16 Haziran’da başına atılan gaz bombası fişeğiyle ağır yaralandı. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Yoğun Bakım Servisinde bilinci kapalı olarak yatıyor. Dört ameliyat geçirdi. Karatana, “10 metrelik mesafeden dik açıyla gaz bombası atılmasının, açıkça öldürmeye teşebbüs olduğunu” yazdı.

Bu sebeplerle, Başbakan Erdoğan’ın azmettirmek suretiyle diğer yetkililerin de ihmali davranışla Türk Ceza Kanunu’nun 94. Maddesi uyarınca “işkence” ve TCK 81. Maddesi uyarınca “insan öldürmeye teşebbüs” suçlarından cezalandırılması istendi.

Ayça Söylemez
16 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org