Özgür Gündem: Gezi tutuklularının duruşması için çağrı

adana

Adana’daki sivil toplu örgütleri ve siyasi parti temsilcileri, 11 Kasım’da Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan Gezi Parkı tutsaklarının duruşmasına katılım çağrısında bulundu.

Adana’daki sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri, Hatay’da Gezi Parkı eylemlerine destek veren 14′ü tutuklu 27 kişi hakkında Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmaya katılım çağrısında bulunmak amacıyla İnönü Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. AKP aleyhine slogan atan grup adına HDK Genel Meclis Üyesi Güven Boğa basın açıklaması metnini okudu. AKP, iktidara geldiği dönemden bu yana neoliberal, gerici ve baskıcı politikalarını uygulayarak, emekçileri ve halkı sindirmek istediğini kaydeden Boğa, İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre yurt genelinde 80 ilde toplam 5 bin 532 protesto gösterisi düzenlendiğini ve olaylarda 198 kişinin tutuklandığını belirttiğini ve bakanlığın polis tarafından katledilenleri ilgili hiçbir sorumluluk almadığını ifade etti.

Boğa, “Anayasal haklarını kullanırken gözaltına alınan, tutuklanan arkadaşlarımız hala bizlerden uzakken, tüm delillerle yapmış olduğu suç ortada olanların serbest bırakılması gerçeğiyle karşı karşıyayız. Şiddetin gerçek sorumluları, verdikleri hukuka aykırı emirleri uygulayan görevlileri “aklayarak” içinde bulundukları sorumluluklardan kurtulabileceklerini zannediyorlarsa, bilmeliler ki yanılıyorlar. İşte 19 Kasım 2013 Salı günü 14 arkadaşın yargılanacağı ve Adana 8. Ağır Ceza’da görülecek duruşma da bunlardan biri. Adana’da görülecek bu dava ile ilgili tüm herkese çağrımızdır. Duruşma günü olan 19 Kasım 2013 Salı günü, saat 09.00′da Atatürk Parkında toplanacağız ve Adliyeye yürüyeceğiz” dedi.

16 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; ozgur-gundem.com