HaberSol: Bodrum’da 200’ü aşkın kişiye Gezi soruşturması

Gezi Direnişi ile ilgili Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 200’ü aşkın kişinin ifadesi alındı. Dosya kapsamında gizlilik kararı verildi.

bod3456789

Savcılıkça yürütülen soruştumada, basından ve güvenlik kameralarından tespit edilen yurttaşlar zorla Emniyet’e getirilerek ifadeleri alınıyor.

İfade tutanakları ve fezleke polis tarafından hazırlanıyor
Avukat bulundurma ve diğer haklardan yararlanması engellenen yurttaşların parmak izleri ve fotoğraf çekimleri yapıldıktan sonra serbest bırakılıyorlar. Konu hakkında bilgi veren Avukat Nurcan Akça, “ Polis merkezlerinde veya kollukta alınan ifade tutanakları polislerce dolduruluyor. Görüntülerde tespit ettikleri şahısları duruma ve olaya göre şekillendirerek sorgu mahiyetinde sorular sorarak ifade tutanaklarını düzenleyip ilgili Savcılıklara gönderiyorlar. Alınan ifade, ifade olmaktan çok sorgu mahiyeti taşıyor. Yasa çok açık, sorgu yapabilme hakkı sadece görevli Savcılıklara tanınıyor. Bu konu hakkında onlarca tutanak düzenledik. Bu durum açıkça CMK ve TCK hükümlerine aykırı” dedi.

Akça, “Dosyada vekaletnamemiz olmasına rağmen doyadan evrak alamıyoruz, ifade tutanaklarının örneğini alamıyoruz. Savcılıkça gerekçe olarak kısıtlılık kararı olduğu söyleniyor. Uzun bir süredir kısıtlılık kararını bile tebliğ alamadık. Bu nedenle dosya kapsamında savunma hakkından bahsetmek olanaksız hale geliyor” diye konuştu.

Gezi parkı direnişinde polis şiddetine maruz kalan yurttaşların ilgili savcılığa şikayet etmelerine rağmen bir tane bile polisin ifadesine başvurulmadı.

13 Kasim 2013
Haberin kaynagi icin tiklayiniz; haber.sol.org.tr