Sendika.org: Üniversitelerinde ‘kızlı erkekli’ kalmaya çağırıyorlar

mimarsinan-kızlı erkekli eylem
AKP’nin “Kızlı erkekli öğrenci evlerine denetim” politikasına karşı üniversitelilerin isyanı sürüyor. İstanbul ve Eskişehir’de üniversiteliler “Kızlı erkekli” üniversitelerinde sabahlama eylemleri yapıyor

Öğrenci Kolektifleri İstanbul’da 13 Kasım çarşamba günü tüm üniversitelileri Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı Kampusu’nde sabahlamaya çağırıyor. Eskişehir’de ise Üniversiteliler 14 Kasım Perşembe günü Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde sabahlamak üzere buluşacak.

Mimar Sinan Fındıklı Kampusu’nde sabaha kadar şenlik

İstanbul’da Üniversiteliler Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi kampüsünde bir gün boyunca şenlikle kalarak, ‘kızlı erkekli’ şarkı söyleyecek, tiyatro oynayacak, vizelere çalışacak, horona ve halaya duracak hep birlikte dans edecek, tartışacak ve düşünecek. Üniversiteliler 13 Kasım Çarşamba 18.00′dan itibaren, Mimar Sinan’da olacak. Etkinliğe çok sayıda sanatçı katılıyor. Kolektif atölyeleri, Marsis, Sadi Celil Cengiz, Altan Erkekli, Ceren Moray üniversitelilerle birlikte olacak.

Eskişehir’de adres Anadolu Üniversitesi: ‘Ders notunu, kitabını, gitarını kap gel’

eskisehir-kızlı erkekli eylem

Eskişehir’de ise üniversiteliler 14 Kasım Perşembe saat 18.00’da Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde buluşuyor. Kolektif müzik atölyesi performansları, sabaha kadar sürecek film gösterimleri, 80’ler-90’lar rock müzikleri, halaylar ve horonlarla sabahlayacak.

Öğrenci Kolektifleri’nin yaptığı çağrı şöyle;

“AKP gençliğe savaş açmıştır. AKP kendisine biat eden, kendi çizdiği sınırlar içerisinde yaşamaya zorlanan dindar bir gençlik profili istiyor. ‘Kız ve erkeğin aynı evde kalması ne kadar doğru olur?’ açıklamasını yapan ve öğrenci evlerinin denetleyeceğini söyleyen Tayyip Erdoğan’ın gençliğe biçtiği itaatkar ve dindar misyonu kabul etmeyeceğiz.
Binlerce kadının şiddet gördüğü, öldürüldüğü, tacize uğradığı ülkemizde katilleri tecavüzcüleri ve tacizcileri aklayan AKP iktidarı ‘ahlak polislerini’ gençliğin üzerine salmaya çalışıyor. Gençliğin isyanını engelleyemeyen Tayyip Erdoğan gençliği baskı altına alarak başarıya ulaşacağını sanıyor, fakat yanılıyor. Gençlik Tayyip’in karşısına bütün gücüyle dikildi bir kere. Ve Tayyip Erdoğan’ı ‘kızlı erkekli’ devirmeye her zamankinden daha çok hazır ve cüretli.
Üniversitelilerin nasıl yaşayacağına, ne yapacağına, nasıl düşüneceğine Tayyip Erdoğan karar veremez.Tayyip Erdoğan diyecek iki çif lafımız var: Sanane Tayyip. Hep birlikte Tayyip’e karşı direnmeye devam edeceğiz. Tayyip’e gençliğin asıl gücünü şimdi bir kez daha göstereceğiz. Bunun için üniversitelerimizde ‘kızlı erkekli’ kalma, üniversiteyi terketmeme eylemleri başlatıyoruz.
Üniversitelerimizde ‘kızlı erkekli’ şarkı söyleyeceğiz, tiyatro oynayacağız, vize sınavları dönemimizde birlikte ders çalışacağız, horona ve halaya duracak hep birlikte dans edeceğiz, tartışacağız, düşüneceğiz ve Tayyip’e olan öfkemizi ortaya koyacağız.
Bütün üniversitelileri AKP’ye karşı hep birlikte ses çıkarmak ve gücümüzü bir kez daha gösterip AKP’ye meydan okumak için yeniden yan yana gelip ‘kızlı erkekli’ direnmeye çağırıyoruz.
Tayyip’e bir kez daha dersini vereceğiz!

12 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org