Vatan: Raporda tüyler ürperten ifadeler! ‘Direnseydi 4 dakikada soyulup…’

Çıplak aramaya direnen Gezi tutuklusu Elif Kaya’ya 1 ay görüş yasağı onandı

Hakim gerekçede “Gardiyanların çelişkili ifade vermesi doğal. İnsan bazen bir gün önce yediğini unutur” dedi.

041120132240020748708_2

 

 

 

 

 

Gezi tutuklusu Elif Kaya’ya çıplak aramaya direndiği için verilen ceza hakim Nimet Özkavalcı tarafından çok tartışmalı gerekçelerle onandı. Kaya’nın çıplak aranmadığı kanaatine varan hakim, Kaya’nın çıplak aramaya direnmesi halinde 4 dakika içinde çırılçıplak soyulup aranmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğunu savundu. Kararda “4 dakika içinde tamamen soyulup saçı başı bozulmadan giydirilmesi mümkün değil. Dar kot pantolonun ve iç çamaşırının bu sürede çıkarılıp tekrar giydirilmesi çok zor” gibi değerlendirmeler yer aldı.

Şakran Kadın Cezaevinde 8 gardiyan tarafından aranan ve arama odasından elinde iç çamaşırıyla çıkan Kaya odada çıplak aramaya zorlandığını söylemişti. Cezaevi idaresi Kaya’ya aramaya direndiği için “1 ay görüş kısıtlılığı” cezası vermişti. Mahkemeye taşınan bu ceza kadın hakim Nimet Özkavalcı tarafından ilginç gerekçelerle onandı.

‘Yediğini unutur’
Hakim Özkavalcı, Kaya’yı aramalarına rağmen “tanık” olarak dinlenen gardiyanların verdikleri ifadelerdeki çelişkilerin “normal” olduğunu belirterek “Zira infaz koruma memurları bir yandan Kaya’yı sabit tutup diğer yandan üzerindeki sütyeni çıkartmaya çalışmaktadırlar. Her tanık kendi gördüğünü anlatmaktadır. Bazen insan bir gün öncesinde ne yediğini unutmaktadır. Bazı insan 10 yıl öncesi gördüğünü bütün detayları ile anlatabilmekte iken bazı insan da 3-5 dakika önce gördüğünü bütün detayları ile anlatabilmekte, bazı insan da gördüğünü gerçeğinden farklı bir şekilde anlatabilmektedir. Her insanın aradan geçen süre içerisinde bir kısım şeyleri yanlış hatırlaması veya unutmasının doğal olduğu kabul edilmiş olup bu anlatımlar arasında esasa etkili aykırılık bulunmamıştır” yorumunu yaptı.

İtalya’daki kot pantolon kararını anımsattı
Hakim’in kararındaki, “Dar kot pantolonun ve iç çamaşırının çıkarılıp tekrar giydirilmesi çok zor” ifadesi, İtalyan temyiz mahkemesinin kot pantolon giyen kadına tecavüz edilemeyeceği kararını akıllara getirdi. İtalya’yı ayağa kaldıran olayda, ülkenin en yüksek temyiz mahkemesi 10 Şubat 1999’da, 45 yaşındaki bir sürücü kursu eğitmeni hakkında tecavüz suçuyla mahkumiyet kararını, ‘‘Olay sırasında 18 yaşındaki kadın öğrenci kot pantolon giydiği için tecavüzün gerçekleşmesi olanaksızdır’’ gerekçesiyle bozmuştu.

06 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; gazetevatan.com