Bianet: Emrah Serbes’e “Recop Tazyik Gazdoğan”dan beraat

Yazar Emrah Serbes, Başbakan Erdoğan ve İçişleri Bakanı Güler’e hakaretten yargılandığı davanın bugünkü ilk duruşmasında beraat etti. Serbes, “Konuşmaya, eleştirmeye devam edeceğim” dedi.

emrah-serbes

Yazar Emrah Serbes, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın bugünkü ilk duruşmasında beraat etti.

Duruşma çıkışında bianet’e konuşan Serbes, “Zaten açılmaması gereken bir davaydı” dedi, konuşmaya ve eleştirmeye devam edeceğini söyledi.

Valiye “boyunsuz” demişti

Savcı Hasan Bölükbaşı tarafından hazırlanan iddianameye göre, Türk Ceza Kanunu’nun 125/a maddesi uyarınca “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ettiği” iddiasıyla yargılanan Serbes hakkında 12 yıla kadar hapis isteniyordu.

Serbes, davaya konu olan sözlerini, 1 Mayıs akşamı katıldığı SKY360 televizyonunda söylemişti. Serbes, Başbakan Erdoğan için, “Recop Tazyik Gazdoğan,” Bakan Güler için “boyunsuz” dedi. Ayrıca 1 Mayıs Emek Bayramı’ndaki polis saldırıları sonrasında konuşan Serbes, müdahalenin “namussuzluk, şerefsizlik” olduğunu söylemişti.

İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşması bugün görüldü.
Serbes savunmasında, bu sözlerini söylediğini kabul etti:

“Hakaret kastıyla değil eleştiri amacıyla söyledim. 1 Mayıs’ta sert bir polis müdahalesi oldu, bayramın kutlanması engellendi. İnsanların üzerine gaz bombaları atıldı, tazyikli su sıkıldı. Amacım ironi yapmaktı. Zaten söylediklerimin doğru olduğu da Gezi direnişinde ortaya çıktı, altı kişi hayatını kaybetti.”

“Hakaret değil zeka pırıltısı”

Avukatı Haluk İnanıcı da 1 Mayıs’ta yoğun insan hakları ihlalleri yaşandığını, Barbaros Caddesi’nde, Okmeydanı’nda, Taksim’de orantısız güç kullanıldığını söyledi:

“Gaz bombaları, plastik mermiler intikam alma amacıyla insanların yüzlerine, gözlerine atıldı. Hak örgütleri de bunları raporlaştırdı. Zaten hepimiz olanı biteni izledik. Başbakan da bunu kendisinin emrettiğini açıkladı.”

Avukat İnanıcı, Serbes’in demokratik bir toplumda, kamuoyunun dikkatini çekme amacıyla eleştiri hakkını kullandığını söyledi, “Müvekkilimin sözleri hakaret değil zeka pırıltısıdır” dedi.

İnanıcı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) de yetkililere yönelik bu tür ve daha ağır sözlerle ilgili verdiği “ifade özgürlüğü” konulu kararlarına da dikkat çekti.

Kararını açıklayan hakim, “hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığını” belirtti, Serbes’in beraat ettiğini açıkladı.

Ayça Söylemez
7 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org