BirGün: İhbar etmediler sürgün yediler!

Ögretmen Necla Kızılbağ Anadolu Lisesi Müdürü ve dört yardımcısı, Gezi direnişine katıldıkları öne sürülen öğretmen ve ögrencileri ihbar etmedikleri, ögrencilere disiplin cezası vermedikleri gerekçesiyle sürgün edildi. Eğitim Sen sürgünleri protesto etti

ihbar-etmediler-surgun-yediler-1

Ankara’daki Öğretmen Necla Kızılbağ Anadolu Lisesi Müdürü ve dört yardımcısı, Gezi direnişine katılan öğretmenlerle öğrencileri ihbar etmedikleri ve öğrencilere disiplin cezaları vermedikleri için sürgün edildi. Eğitim-Sen Ankara 2’Nolu Şube sürgünleri protesto etti. Seyranbağları halkı, ögrenciler, öğretmen ve velilerin de destek verdiği eylemde, haksız ve hukuksuz uygulamadan geri dönülmesi istenirken, sürgüne karşı imza kampanyası başlatılacağı belirtildi.

Lise önündeki eylemde öğrenci velileri ve Seyranbağları Özgürlük Parkı Forumu adına konuşan Serap Kardeşoğlu, Öğretmen Necla Kızılbağ Anadolu Lisesi Müdürü’nün görevden alındığını ve dört yardımcısının okuldan sürgün edilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

GEREKÇE HALAY ÇEKMEK

Okuldaki soruşturmaya; 3 Haziran günü öğrencilerin tempo tutarak, halay çekmesini gerekçe olarak sunulduğunu kaydeden Kardeşoğlu, “Bu durumun suç olarak lanse edilmesi kabul edilemez” dedi. Velilerin haberi olmadan, öğrenciler hakkında soruşturma açıldığını vurgulayan Kardeşoğlu, “Hiçbir hukuki ve ahlaki temeli olmayan bir yöntemle çocuklarımızdan birbirlerini ve öğretmenlerini ispiyon etmeleri istenmiştir” şeklinde konuştu. Kardeşoğlu, öğretmen ve öğrencilerin birbirlerini ispiyonlamaması üzerine “görevlendirilmiş müfettişler”in faturayı okul idarecilerine kestiğini belirtti.

SORUMLULAR BELLİ

Kardeşoğlu “Bu sürgün ve görevden almanın gerekçesi; idarecilerin çocuklarımızı ihbar etmemeleri, disiplin cezası vermemeleridir. Okul idaresi çocuklarımızı güvenlikli bir ortamda eğitim öğretimlerine devam etmelerini sağladıkları, okul barışı ve huzurunu sağladıkları için cezalandırılıyorlar. Bu uygulama çocuklarımızı olumsuz yönde etkileyerek, psikolojilerini bozuyor. Okul müdürü ve idarecilerin görevlerine dönmelerini talep ediyoruz. Aksi takdirde bu sıkıntılardan doğacak sonuçlardan başta Milli Eğitim Bakanı olmak üzere, Ankara Valisi ve İl Milli Eğitim Müdürü sorumlu olacaktır” dedi.

ÇOCUĞUMU EMANET ETMİYORUM

“Başbakan ‘Halk çocuklarını bize emanet etti’ diyor, bu uygulama emanete ihanettir. Çocuğumu size nasıl emanet ederim, asla etmiyorum” diyen Kardeşoğlu’nun ardından konuşan Okul Aile Birliği Başkan Yardımcısı Yasemin Akçura ise “Soruşturma açanlar, çocukların ufak tefek tepkileriyle değil, eğitimin kalitesiyle uğraşsınlar. Ben 20 yıldır burada oturuyorum, bu okula bunlar kadar iyi idareci ve müdür gelmemişti” dedi.

Öğrencilerden M.G ise “Müdürümüzü ve giden öğretmenlerimizi geri istiyoruz, onların yerine yeni atama istemiyoruz” sözleriyle sürgün kararına olan tepkisini dile getirdi

Hasan Aytekin
7 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net