Sendika.org: Hatay Halkevi’ne ‘hakkaniyetli’ ceza

Hatay 1. Sulh Ceza Mahkemesi, Hatay Halkevi’ne Abdullah Cömert ile ilgili afiş asma gerekçesiyle usule aykırı bir biçimde para cezasını uygun ama hakkaniyetsiz buldu, sadece cezayı düşürdü

abdullahyoldas

Hatay’da 30 Haziran tarihinde kamuya ait yerlere “Onurumuz ve Abdullah Cömert’imiz için Büyük Harbiye Buluşması” yazılı afişler izinsiz asıldığı gerekçesiyle Hatay Emniyet Müdürlüğü tarafından Hatay Halkevi’ne 5.500 lira idari para cezası kesilmişti.

İdari para cezasına itiraz eden Hatay Halkevi, cezanın Emniyet tarafından demokratik hakların kullanımını engelleme kastıyla belirlendiği, afiş asmanın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesinde düzenlenen ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiği, ayrıca tüzel kişilik adına para cezası kesilemeyeceği ve cezanın usule aykırı düzenlendiğini belirtmişti.

Usulsüzlükler uygun bulundu
Hatay Halkevi’nin itirazını inceleyen Hatay 1. Sulh Ceza Mahkemesi, cezadaki tüm usulsüzlüklere ve demokratik hak kullanımına yönelik engellemelere karşın sadece ceza miktarı ile ilgili karar verdi. Mahkeme, “Cezanın en üst sınırdan verilmiş olması hakkaniyete uygun değil” değerlendirmesinde bulunarak 5.500 liralık cezayı 2.500 liraya indirdi. Böylece üç mücadele arkadaşı polis tarafından katledilen, aylarca polis şiddetine maruz kalan Antakyalılar bu kez de “hakkaniyetli” şekilde cezalandırılmış oldu.

Hatay Halkevi, bu karara da itiraz edeceğini açıkladı.

6 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org