Haber Sol: Hasan Ferit Gedik soruşturması yürümüyor

Gülsuyu Mahallesi’nde vurularak öldürülen Hasan Ferit Gedik’in gömleği bulunamıyor. Olay yeri incelemenin bile yapılmadığı olayla ilgili avukatlara bilgi verilmiyor.

hasanferitgedik456345765

İstanbul Maltepe Gülsuyu Mahallesi’nde 29 Eylül akşamı eylem yapan grupla yürüyüş yaparken vurularak öldürülen 21 yaşındaki Hasan Ferit Gedik’in soruşturmasında gizlilik kararı. Avukat Evrim Deniz Karatana Gedik’in ölümüyle ilgili soruşturma dosyasının Terörle Mücadele Kanunu(TMK) 10. maddesi ile görevli savcıda bulunduğunu ancak gizlilik kararı bulunduğu için şuana kadar başvurularından bir sonuç alınamadığını belirtti.

Vurulduğu akşam Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Hasan Ferit Gedik’in kaybolan ve delil niteliği taşıyan gömleği ise halen kayıp. Konuyla iligili avukat Evrim Deniz Karatana gömleğin halen bulunamadığını buna ilişkin bir cevabın halen kendilerine ulaşmadığını ifade etti. 1 Ekim’de Hasan Ferit Gedik’in avukatları, Anadolu Adliyesi savcılığına gömlekle iligili başvuruda bulunmuştu. Öte yanda Karatana, Gedik’in gömleğinin kaybolduğu geceye ait hastane görüntülerinin de halen ellerine ulaşmadığını belirterek gömleğin kaybolduğu gece hastaneye gelen şüpheli iki kişiyle ilgili suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Karatana olayın üzeriden bir buçuk ay geçmesine rağmen olay yeri incelemenin bile yapılmadığına dikkat çekti. Söz konusu Gedik’in cinayet soruşturmasını TMK 10. maddeyle yetkili savcılık, delillerin kaybolmasıyla ilgili soruşturmayı da Kartal Anadolu Adliye savcılığı yürütüyor. 21 yaşındaki Hasan Ferit Gedik 29 Eylül akşamı vurulmuş, cenazesi polis engeli nedeniyle üç gün Sarıyer Küçük Armutlu Mahallesi’nde bekletilmişti.

Rıfat Doğan
6 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.sol.org.tr