Sendika.org: KYK’yi basan 6 Genç-Sen’li gözaltına alındı

Samsun’da Haziran Direnişi’ne katıldıkları için 82 öğrencinin KYK yurtlarından atılmasını protesto eden Genç-Sen üyeleri Ankara’daki KYK temsilciliğini bastı. 6 üniversiteli herhangi bir gözaltı karar olmaksızın gözaltına alındı.

sonHaziran Direnişi’ne katılanlara yönelik baskı ve soruşturmaların Samsun ayağında 82 üniversite öğrencisi Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlardan atılmıştı. Arkadaşlarının yurtlardan atılmasını protesto eden Genç-Sen üyesi üniversiteliler, Ankara Cebeci’deki KYK temsilciliği binasını işgal etti. “Kambersiz düğün olmaz. Öğrenciler burada Tayyip nerede?” pankartını binadan sallandıran üniversiteliler, Samsun’daki arkadaşları yurtlarına dönene kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Polis gözaltı kararı olmadan gözaltına aldı

Üniversitelilerin eylemi sürerken bir süre sonra binaya gelen polis, 6 Genç-Sen üyesini gözaltına aldı. Sendika.Org’a bilgi veren avukatlar, polisin elinde savcılıktan çıkarılmış herhangi bir gözaltı kararının olmadığı ve üniversitelilerin hukuk dışı bir biçimde alıkonulduğunun altı çizildi.

Genç-Sen: ‘Kambersiz düğün olmaz’

KYK’deki eylemle ilgili bir açıklama yayımlayan Genç-Sen, AKP’nin özel yaşama müdahale politikalarının son örneğinin Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın evlenen üniversitelilere kredi geri ödeme zorunluluğunu ortadan kaldırması olduğunu söyledi. Sendika, yüz binlerce öğrencinin yoksulluğun eşiğinde ve altında yaşadığı Türkiye’de evlenen öğrencilere geri ödemesiz burs verilmesinin genç yaşta evlendirme, sistem içine çekerek isyan potansiyellerini yok etme ve yeni ucuz işgücü üretimine kanal açma çabası olduğunun altını çizdi.

Açıklama şu sözlerle noktalandı:

“Düğün havalarını şimdiden çalmaya başlayan AKP iktidarını uyarıyoruz; kambersiz düğün olmaz! Öğrenci Gençlik Sendikası olarak AKP’nin bu ayrımcı politikalarına geçit vermeyeceğiz. Yoksul öğrencileri para zoruyla evlendirmeye çalışan AKP’ye izin vermeyeceğiz. Asıl düğün şimdi başlıyor.”

4 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org