BirGün: Ankara Dayanışması’ndan ODTÜ için direniş çağrısı

Ankara Dayanışması, Mülkiyeliler Birliği’nde düzenlediği basın toplantısında, ODTÜ için direniş çağrısı yaptı.

odto

Demokratik kitle örgütleri, sendika, siyasi parti, mahalle meclisleri, park formları ve insiyatiflerden oluşan Ankara Dayanışması, Mülkiyeliler Birliği’nde bir basın toplantısı düzenledi. Ankara Dayanışması bileşenleri adına basın açıklamasını okuyan Harun Çakmak, Gezi Direnişi süreci ve ODTÜ’deki ağaç katliamına değindi. Tüm yurttaşları ODTÜ’ye destek vermeye çağıran Çakmak, “Direniş insanlara susmamayı ve tepki vermeyi öğretti. Dayanışma ve kardeşleşme bilincini ortaya çıkardı” dedi.

Sessiz Kalmayın, Her Yerde Direnin

Çakmak, ODTÜ’de yapılan hukuksuz, doğa ve yaşam karşıtı uygulamaları protesto ettiklerini belirterek “Tıpkı Tuzluçayır halkının, Armutlu direnişinin, Gazi ve Gülsuyu direnişinin yanında olduğumuz gibi ODTÜ’nün de yanında olmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile halkımızı ODTÜ direnişine destek veremeye çağırıyoruz. Kentinizin, doğanın gençlerinizin ve gelecek umudunuzun yol edilmeye çalışılmasına sessiz kalmayın. Bulunduğunuz her yerde direnişe destek verin. Bulunduğunuz her yerde direnin” diye konuştu.

ODTÜ meselesinin sadece ağaç katliamı ve yol meselesi olmadığını vurgulayan Çakmak, ODTÜ’nün egemen sistemin, mevcut AKP iktidarı marifetiyle çeşitli tarihsel meselelerin rövanşının alınmaya çalışıldığı bir alan haline getirilmeye çalışıldığını söyledi.

ODTÜ Geleneği Ayakta

ODTÜ’de sadece ağaçların değil, direniş geleneğinin de öldürülmeye çalışıldığını dile getiren Çakmak, şunları söyledi: “ODTÜ yenilirse, ODTÜ’de direniş kırılırsa tüm toplum, tüm halk yenilir sanıyorlar. Hayal görüyorlar. ODTÜ’ye değil yol yapmak, altını üstüne getirseniz de o direniş ruhunu yenemeyeceğinizi bilmelisiniz. ODTÜ geleneğinin yarattığı tarihsel değerler bugüne kadar dimdik ayakta kaldı. Bundan sonra da dimdik ayakta kalacak.”

Çakmak, Gezi Direnişi ve sonrasında yaşananları değerlendirerek, şöyle konuştu:

“Tarihsel bir süreç yaşadı ve bu süreç sonunda en az onun kadar kıymetli sonuçlar ortaya çıktı. Mevcut AKP iktidarının halk karşıtı politikaları ve sistemin diğer aygıtlarına karşı yerelden başlayarak her düzelmede karar süreçlerinde katılma esaslı demokratik yönetim modelleri geliştirme, daha özlü bir ifadeyle doğrudan demokrasiyi hayatın içinde adım adım örme hedefli kolektif çabalar oluştu. Gezi direnişi ve direnişin sonuçları ülkenin dört bir yanında umut olmaya devam ediyor.”

Burcu Cansu
4 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net