Evrensel: ODTÜ yolu suya battı

odtu

ODTÜ’de büyük tartışma konusu olan yol projesinde skandallar bitmiyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve polis işbirliğiyle gece baskınıyla yapılan yol, kampüsün A4 girişindeki yolda çökmeye neden oldu. Patlayan su borusu yolu gölete çevirdi. ODTÜ’ye araç girişi durdu. Yüzlerce öğrenci okul içine dolambaçlı yollardan yürürüyerek girmek zorunda kaldı.

ODTÜ’de Kurban Bayramı’nın son günü gece yarısı operasyonuyla en az 3 bin yetişkin ağacın kesilmesine neden olan yol projesi büyük tartışmaya neden olmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı’nı üniversite yönetimine itiraz süresi bırakmayacak şekilde ilettiği, Rektör’ün Belediye, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı da dahil çeşitli temaslarda bulunarak itiraz edilmeden inşaata başlanmayacağı sözü aldığı ortaya çıkmıştı.

ODTÜ’LÜ ÇİLE ÇEKTİ

odtu2Ankara Büyükşehir Belediyesi, olası bir mahkeme kararına karşı fiili durum yaratmak için seferberlik halinde yol inşaatını sürdürürken bugün sabah bir skandal daha patlak verdi. Sabah üniversiteye giden öğrenciler A4 girişinin kapalı olduğuna tanık oldular.

Yeni yapılan yol ile ODTÜ A4 girişine giden yol arasında yaşanan çökme nedeniyle yolun tek şeridi kapandı. Kot farkı nedeniyle yaşandığı belirtilen çökme yolun altından geçen su borusunun patlamasına neden oldu. Yol gölete döndü.

Araçlardan inen öğrenciler dolambaçlı yollardan kampüse yürüyerek girmek zorunda kaldılar.

ÇÖKEN YOL BİR İŞÇİYİ YUTMUŞTU

Ankara’da Metro inşaatı sırasında yaşanan çökme nedeniyle 22 Haziran 2012 tarihde bir kişi kaybolmuştu. Hava Kuvvetleri Komutanlığı önünde yaşanan olayda kaybolan kişinin, Meclis ek hizmet binası inşaatında çalışan 37 yaşındaki Kadir Sevim olduğu öğrenilmiş, ancak Sevim’in cansız bedenine ulaşılabilmişti.

‘BU ÇÖKEN KAÇINCI YOL’

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, “Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ne insan hayatını, ne de ağaçları önemsiyor. Bayram gününde, bir gecede söktüğü binlerce ağacın ahı tuttu. Her şeyi hızlıca yapayım derken gerekli önlemleri almadan sürece kalkıştığı için o yolda daha çok çökme olacak gibi görünüyor” dedi.

İnönü Bulvarı’nda yapılan yol çalışması sırasında yaşanan çökme nedeniyle bir kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Candan, “Melih Gökçek binlerce kilometre yol reklamı yaparken, kaç yolun çöktüğünün istatistiğini de Ankaralılarla paylaşırsa seviniriz. Çöken bu kaçıncı yol, patlayan kaçıncı su borusu? Sayesinde Ankara’nın sorunlu bir altyapısı ve üstyapısı var” diye konuştu.

4 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net