Bianet: Ümraniye’de MOBESE “Bulunamadı”

Gezi direnişinde ölen Ayvalıtaş ile ilgili iddianame hazırlandı, duruşma tarihi 21 Kasım. Olayla ilgili bilirkişi incelemesi yapılmadı, keşif yapılmadı, MOBESE kayıtları yok, sanıklar tutuklanmadı.

490-254

Mehmet Ayvalıtaş Gezi direnişi eylemlerinde, İstanbul 1 Mayıs Mahallesi’nde 2 Haziran gecesi saat 22:00 sularında TEM yolunu kapatan grubun içindeydi. Eylemcilerin içine hızla giren aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti. 19 yaşındaydı.

Ayvalıtaş’ın ölümüyle ilgili iddianame hazırlandı, Cumhuriyet Savcısı Müfit Büyükçolpan’ın hazırladığı iddianame İstanbul Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi.

İddianame hazırlanmadan önce olay yerinde tanıklarla birlikte keşif yapılmadı.

İddianamede MOBESE kayıtlarına yer verilmedi.

Sanıklar tutuklanmadı.

Ayvalıtaş’ın ölümü kayıtlara “kaza” olarak geçerken, babası Ali Ayvalıtaş, soruşturmada hiçbir gelişme olmamasına tepkili, bianet’e yaptığı açıklamada, “olayın üstünün kapatılmaya çalışıldığını” söyledi.

Ayvalıtaş ailesinin avukatları, olay yerinde MOBESE kameraları olmasına rağmen, bunlarla ilgili kayıtların dava dosyasına girmemesine dikkat çekti.

Ümraniye İlçe Emniyet Müdürlüğü, olayın olduğu yer ve civarındaki MOBESE kamerasına yansıyan herhangi bir görüntü olmadığını mahkemeye bildirdi.

Delil: Polis tutanağı

Davanın delilleri arasında ise trafik kaza tutanağı, polisin olay yeri tutanağı ve Adli Tıp Kurumu’nun otopsi raporu yer alıyor.

İddianameye göre, olay şöyle gelişti:

“Akşam 23:00 sularında aralarında Ayvalıtaş ile 17 yaşındaki kuzeni S.K.’nin de olduğu bir grup direnişçi, Mustafa Kemal Mahallesi 6 Nolu üst geçit civarında, yayalara kapalı olan yolu trafiğe kapatmak istediler, yola çıkarak araçlara dur işareti yaptılar.”

“Sanıklardan Mehmet Görkem Demirbaş’ın aracı ile diğer sanık Cengiz Aktaş’ın aracı bu yolda giderken önlerindeki araçların durması ile ani fren yaptılar. Demirbaş’ın aracı, önündeki Aktaş’ın aracına çarptı. Bu çarpışmanın etkisiyle her iki araç da yoldaki Ayvalıtaş ile S.K.’ye çarptı. Ayvalıtaş hayatını kaybetti, kuzeni S.K. ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.”

Lise öğrencisi S.K 20 gün yoğun bakımda kaldı, tedavisi halen sürüyor.

Savcı Büyükçolpan, sanıkların çok hızlı araç kullanmaları ve takip mesafesini kısa tutmaları nedeniyle ani durulması gereken kaza anında duramadıklarını belirtti.

Demirbaş ile Aktaş’ın Türk Ceza Kanunu’nun 85/2. maddesi uyarınca “taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma” suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

İlk duruşma, 21 Kasım’da saat 10:00’da İstanbul Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Ayça Söylemez
4 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org