Bianet: Aleviler eşit yurttaşlık için iskele meydanındaydı

“Eşit yurttaşlık” talebiyle, Kadıköy İskelesi’nde bir araya gelen binlerce kişi Aleviler’e eşit yurttaşlık talep etti, mitingde cami-cemievi projesine tepkiler anlatıldı.

490-282

Alevi Dernekleri’nin çağrısıyla Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanan binlerce kişi asimilasyon politikalarına karşı çıktı, taleplerini hükümete iletti.

“İnkarcılığa, asimilasyona karşı eşit yurttaşlık ve inanç özgürlüğü” sloganıyla düzenlenen mitinge katılanlar, “Devletin Alevisi olmayacağız” ve “Haksızlık karşısında asla boyun eğmeyeceğiz” pankartlarını açarken, mitingde sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Aleviyiz haklıyız kazancağız” ve ’Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atıldı.

Turan: Pakette Alevi kelimesi dahi geçmiyor

Alevi Dergahları adına ilk olarak Şahkulu Dergah Başkanı Mehmet Turan konuştu.Cami-cemevi projesini eleştiren Turan, Aleviler ile Sünnilerin çatıştırılmak istendiğine dikkat çekti. “Demokratikleşme paketinin boş olduğunu ve pakette Alevi kelimesine dahi yer verilmediğini” söyleyen Turan, Alevilerin kendi haklarını alabilecek kadar yüce bir iradeye sahip olduğunu ifade etti.

Tahmaz: Kimsenin inancımıza şekil vermesine izin vermeyeceğiz

Tertip Komitesi adına ise Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Hüsniye Tahmaz kısa bir konuşma yaptı.

“Biz kimseyi dışlamıyoruz ama kimsenin de bizim inancımıza şekil vermesine izin vermeyeceğiz” diyerek konuşmasına başlayan Tahmaz,  “Çok bedel ödedik. Nesimi olduk derimizi yüzdürdük. Mazlum olduk dara durduk. Pir Sultan olduk hızıra karşı durduk. Nazım Hikmet olduk bir orman gibi kardeşçe yaşamak için. Mahsuni olduk yılanlara ve çıyanlara karşı durmak için. İsmail, Ethem olduk Gezi’de öldürüldük. Ama artık buradayız, ölmek istemiyoruz” diye konuştu.

Demir: Cami-cemevi yan yana olmaz

Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Doğan Demir de mitingde konuşanlar arasındaydı. Başbakan’ın Aleviler, Kürtler ve diğer azınlıklarla ilgili nefret içeren açıklamalarını hatırlatan Demir, Türkiye’nin yeni bir kaosa sürüklendiğini söyledi.

Demir, “Bu mitingi sadece Aleviler için değil, herkes eşit haklara sahip olsun diye, 76 milyon için yapıyoruz” dedi. “Ezan sesiyle bağlama sesi bir arada olur mu?” diyen soran Demir, cami ile cemevinin yana yana olamayacağını ifade etti.

Öker: Cami-cemevi projesi hain projedir

Alevilerin tarih boyunca katliamlara, zulme, Muaviye soyundan gelenlere boyun eğmediğini belirten Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker de,  “Ama bugün İzzettin Doğan tarafından Fethullah Gülen’in önünde boyun eğdirilmeye çalışılıyor” dedi.

“Cami-cemevi projesi”ni “hain proje” olarak tanımlayan Öker, “Bu hain projenin geçmemesi için her şeyi yapacağız” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Ayvalıtaş’ın duruşmasına çağrı

Gezi Tutsak Aileleri Platformu ve Gezi direnişi sırasında yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi Fadime ve ağabeyi Muharrem Ayvalıtaş, “Gezi şehitleri ölümsüzdür”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarıyla kürsüye çıktı.

Anne Ayvalıtaş, bugüne kadar kendilerini yalnız bırakmayan herkese teşekkür etti. Fadime Ayvalıtaş, 21 Kasım’da Kartal Anadolu Adliyesi’nde saat 09.00′da davanın görüleceğini hatırlatarak, herkesi destek vermeye çağırdı.

Miting, Tolga Sağ, Muharrem Temiz, Gani Pekşen, Grup Yorum, Gülcihan Koç ve MKM Sanatçısı İdris Demir’in konserleriyle sona erdi.

Alevilerin talepleri neler?

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun da aralarında bulunduğu Alevi grupların ortak açıklamasında dile getirilen taleplerin bazıları şunlar:

“Zorunlu din dersleri uygulamasına son verilmelidir. Diyanet İşleri Başkanlığı eliyle sadece Sunni-Hanefi mezhebine hizmet eden bir kurum dayatmasıyla bireylere inançsal baskı yapamaz. Cemevi caminin karşıtı olmadığı gibi ortak yanı da yoktur. Bu nedenle ortak cemevi – cami projeleri ülkemizde kardeşçe yaşayan farklı inançları birbirine düşürme ve asimilasyondan başka bir sonuç doğurmayacaktır.”

Evrim Kepenek
4 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org