Radikal: Şüpheli polis: Gaz fişeği öldürücü değil

abdullah comert
Gezi Parki gösterileri sırasında Hatay’da Abdullah Cömert adlı gencin gaz fişeği çarpması sonucu ölümüne ilişkin üç polisin sanık sıfatıyla ifadesi alındı. Cömert’in başından vurulduğu sokakta gaz fişeği kullandıkları saptanan ve daha önce “tanık” olarak dinlenen üç polis, kimseyi hedef almadıklarını ve gaz fişeğini kalabalıkların arkasına attıklarını iddia etti. “Bu işin eğitimini aldıklarını” anlatan polisler, gaz fişeklerinin öldürücü olmadığını savundu.

Abdullah Cömert’in geçen 3 Haziran’da hayatını kaybetmesi üzerine Adli Tip’ın hazırladığı raporda, ölümün gaz fişeğinin çarpması sonucu gerçekleştiğini bildirmişti. Bunun üzerine Hatay Cumhuriyet Savcılığı, Cömert’in vurulduğu sokakta üç ayrı araçta gazcı olarak görev yapan, daha önce tanık sıfatıyla dinlediği üç polisi bu kez “sanık” olarak ifadeye çağırdı.

GAZ FİŞEĞİ ÖLDÜRMEZMİŞ
Geçen 3-4 Ekim’de ifadeleri alınan polislerden, 6197 plakalı beyaz renkli araçta görev yapan Ahmet Kuş, 20-25 adet gaz fişeği attığını kaydederek, “Gaz fişeklerini kalabalığın arka kısımlarına atıyordum. Birkaç kişi olan gruplara atmıyordum. Bu işin eğitimini almıştım. Ayrıca gaz fişeği kullanma talimatları bize verilmişti. Talimatlar doğrultusunda kullanıyorduk. Araçların gaz fişeği atmak için 10×15 santimetre ebatlarında penceresi mevcuttur. Gaz fişeklerini 45 derecelik açıyla ateş ediyordum. Ateş ettiğim esnadan herhangi bir şahsı hedef almam mümkün değildir” dedi. “Bu işin eğitimini aldığını” anlatan polis Kuş, gaz fişeklerinin öldürücü olup olmadığı noktasında “bilgi sahibi olmadığını” söyledi. Kuş, ifadesinde, “Gaz fişeğinin bir kişiyi hedef alması halinde öldürücü olup olmadığı konusunda bilgim yoktur. Bu konuda bir olaya şahit olmadım, duyumum da olmadı. TV’lerde izlediğim kadarıyla bazı kişilere yakın mesafeden gaz fişeği isabet ediyor. Bu kişiler de gaz fişeklerini yerden alarak polislerin üzerine atıyor. Gaz fişeğinin mesafesi, atılan silahtan silaha değişmekle beraber 100-150 metredir” diye konuştu.

3854 plakalı araçta görev yapan Hacı Ali Demir de Kuş’la aynı kalemden çıkmış şekilde ifade vermesi dikkat çekti. Demir, 40-45 gaz fişeği attığını belirtip “Bu işin eğitimini almıştım. Ayrıca gaz fişeği kullanma talimatları bize verilmişti. Bu talimatlar doğrultusunda gaz fişeklerini kullanıyorduk. Gaz fişeklerini 45 derecelik açıyla grupların arka taraflarına ateş ediyordum. Ateş ettiğim esnada da herhangi bir şahsı hedef almam mümkün değildir. Gaz fişeğinin bir kişiyi hedef alması halinde öldürücü olup olmadığı konusunda benim bilgim yoktur. Bildiğim, öldürücü olmadığı yönündedir. Kontrollü şekilde gaz attığım için gaz fişeklerinin yerini gördüm. Düştükleri yerde insan toplulukları yoktu” dedi.

LAZER BOMBASI
Polis Mustafa Kızıltepe de ifadesinde, 3815 numaralı araçta görev yaptığını, saat 22.30’da “müdahale” emri gelince harekete geçtiklerini, Gündüz Caddesi’nden Uğur Mumcu Caddesi’ne kadar gelip gittiklerini belirtti. Aracın üzerine taş, sopa, evlerin damlarından briket ve tuğla atıldığını iddia eden polis Kızıltepe, “Tur attığımız sırada gaz fişeği atıyordum. Gaz fişeğini kalabalık noktalara ve kalabalığın arka kısmına düşecek şekilde atıyordum ” dedi. 2010 yılında gaz eğitimi aldığını belirten Kızıltepe, “Kişiler yakın mesafede ise gaz bombası kullanmayıp mazgallardan lazer bombası kullanıyorduk. Hatırladığım kadarıyla 35-40 adet gaz fişeği atmışımdır. Bu işin eğitimini aldığım için atılması gerektiği şekilde gaz fişeğini kullandım. Kimseyi hedef alarak kullanmadım. Atmış olduğum gaz fişeklerinden herhangi birisinin birine isabet ettiğini görmedim” diye konuştu.

TANIKLAR: KOYU RENKLİ ARAÇTAN ATILDI
Bu arada, soruşturma kapsamında ifadesine başvurulan tanıklar, Cömert’e değen biber gazının koyu renkli araçtan atıldığını vurguladı. Şüphelilerden Hacı Ali Demir ve Mustafa Kızıltepe koyu renkli araçta görev yaptığını belirtti. Dosyadaki görüntülerde ise beyaz renkli araçtan atıldığı görülüyor. Bu durumda oklar, polis Ahmet Kuş’a yöneliyor. Savcılık şimdi, gazın hangi araçtan atıldığını belirlemeye çalışıyor.

Ismail Saymaz
3 Kasim 2013
Haberin kaynagi icin tiklayiniz: http://www.radikal.com.tr