Viral Mecmua: Gezi Olayları France Kültüre radyo kanalında

Demonstration Against Destruction in Taksim Gezi ParkFransa’da yaşayan tiyatro ve sinema yazarı Sedef Ecer’in Fransa’nın en köklü radyo kanallarından France Culture için yazdığı « İstanbul’da Üç Ağaç » adlı on bölümlük dizisi Pazartesi günü başladı..

France Culture, son derece kaliteli radyo tiyatroları üreten bir devlet kanalı. Her oyunun yapım aşaması, efektlerden kastinge, müzikten kayıt aşamasına dek bir sinema filmi titizliğiyle hazırlanıyor.

« İstanbul’da Üç Ağaç », Gezi olaylarının başladığı 29 Mayıs ile parkın boşaltıldığı 16 Haziran arasındaki dönemi, bir çok karakterin ağzından anlatıyor. Yazar, o dönemi yaşayan bir çok kişiyle röportaj yaptıktan ve yüzlerce internet belgesini taradıktan sonra ortaya çıkarttığı oyun karakterlerini konuşturuyor. Etik nedenlerle varolmayan hiç bir durumu kendisinin yaratmadığını, sadece gerçekten yaşanmış durumlardan yola çıktğını söyleyen Ecer’in oyuna kurgu olarak kattığı tek şey karakterlerin kimliği olmuş.

Gerçek hayattaki karakterlerden esinlenen yazar, ardından kimlikleri değiştirip, kimi kez bir kaç karakteri harmanlayıp tek bir karakter ortaya çıkartarak hem belgesel hem kurgu tekniklerini kullanmış ama var olmamış olayları olmuş gibi göstermemeye ve hiç bir diyalogun hakaret içermemesine özellikle dikkat etmiş.

Dizi sürerken yayınlanacak olan web sayfalarında da her bölümde nelerden esinlendiğini ve karakterleri nasıl ortaya çıkarttığını anlatan metinler, NarPhotos’nun fotoğrafları ve yazarın davet ettiği araştırmacı konukların metinleri yer alıyor.

Radyo oyunu hakkında ilk eleştiri ünlü Fransız gazeteci Michele Fitoussi’den geldi:

“Sedef Ecer yepyeni bir tarz yaratmış, teatral gazetecilik ya da gazetecilikten beslenen tiyatro. Taksim Meydanı olaylarını bize bir araştırmacı titizliğiyle ama bir tiyatro yazarı şiirselliğiyle anlatıyor. Hem acıklı hem komik, hem sert hem duygusal, muhteşem bir oyun. Gerçek bir başarı.”

Sedef Ecer’in bu yıl üç farklı oyunu Paris, Brüksel, Marsilya, Berlin gibi büyük kentler dışında Fransa’nın taşra şehirlerinde de seyirci karşısına çıkacak. Ecer, ayrıca « Kayıp » adlı, kendi çekeceği filminin hazırlıklarını sürdürüyor ve bugünlerde Russell Crowe’un Türkiye’de çekmeye hazırlandığı filmin senaryosunun Türkçe diyalogları üzerinde de çalışıyor.

31 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; viralmecmua.com