Bianet: Kadınlar, istihdam paketine karşı eyleme çağırıyor

Hükümetin kadın istihdam paketini eleştiren kadınlar, cuma günü eylemde, cumartesi forumda biraraya geliyor.

kadin-forum

İstanbul park forumlarından kadınlar, kadın istihdam paketine karşı eyleme çağırıyor.
Paketle kadınların esnek, güvencesiz ve düşük ücretli çalışmaya zorlanacağını belirten kadınlar yarın saat 18.30’da Kadıköy’de vapur iskelesinde toplanacak.

Ayrıca Kadın Emeği Platformu, 2 Kasım Cumartesi günü özel istihdam büroları, geçici iş sözleşmesi, esnek/kısmi/keyfi çalışma, evden/uzaktan çalışma, sendikasız/güvencesiz çalışma, aile sorumluluğu, çocuk bakımı gibi konuların tartışılacağı “AKP’nin kadın istihdam paketi: Kime müjde” başlıklı bir forum düzenliyor.

Cuma günü düzenlenecek eylemin çağrı metni şöyle:

“Nüfus ve Aile Politikaları Mevzuat Çalışmaları adıyla kadın ve emek örgütleri ile hiçbir şekilde müzakere edilmeden oldu-bitti taktiğiyle hazırlanan AKP’nin kadın istihdamı paketi Kasım ayında Meclise taşınarak yasalaşacak.

“Kadınlara müjde “doğum izni artıyor” haberleriyle duyurulan yasa taslağının kadınları nasıl esnek, güvencesiz ve düşük ücretli çalışmaya mahkum edeceğini açıklamak için, bu politikalara karşı birlikte mücadele etmek ve sesimizi duyurmak için tüm İstanbul forumlarından kadınlar olarak,

“1 Kasım Cuma akşamı saat 18.30-20.00 arası Kadıköy (Eminönü-Karaköy) iskelesinde buluşuyoruz. Basın açıklamamızı yapacağız, bildirimizi dağıtacağız, dövizlerimizle sesimizi duyuracağız.” (ÇT)

* 1 Kasım (Cuma), 18:30-20:00, Kadıköy (Eminönü-Karaköy) iskelesi
* 2 Kasım (Cumartesi), 13.00-17.30, İstanbul Mali Müşavirler Odası, Kurtuluş Cad. No: 114 Şişli

31 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org