Sendika.org: İTÜ’de ağaç söken rektöre ulaşılamıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri ODTÜ’de yaşanan olayların ardından İTÜ Maslak Kampüsü’ne ağaç dikmişti. 29 Ekim tatilinde gece operasyonuyla ağaçları söken İTÜ Rektörlüğü, İTÜ Kolektif tarafından sürpriz bir etkinlikle protesto edildi

7521ACE97C2

Bayram tatilinde Anakara Büyükşehir Belediyesi’nin iş makinalarıya ODTÜ arazisine girmesi ve hukuksuz bir şekilde 3 bin ağaç sökmesi üzerine ODTÜ Öğrencileri okullarını ve yaşam alanlarını savunarak eylem gerçekleştirmişti, polisin geceli gündüzlü saldırısı sonucunda birçok üniversiteli yaralanmıştı. İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri de ODTÜ direnişine sahip çıkmak ve ODTÜ’ye selam yollamak için İTÜ Forumu’nda aldıkları kararla Maslak Kampüsü rektörlük binası karşısına fidanlar dikmişti. Rektörlük emriyle gece yarısı operasyonu ile sökülen fidanların hesabını sormak için İTÜ Kolektif bugün duyurusunu yaptığı “sürpriz 3-5 ağaç” etkinliğini gerçekleştirdi. Rektörlük binasına giren üniversitelilere sivil polis saldırdı ve tehdit etti.

‘Ağaç kesen rektöre oksijen tüpü hediyemizdir’
İTÜ Kolektifin sürpriz bir şekilde Rektör Mehmet Karaca’nın odasını ziyareti üzerine odayı kilitleyen özel güvenlikler

üniversitelileri kapının önünde taciz etmeye başladı. Yanlarında getirdikleri oksijen tüpünü “ağaç kesen rektörün ağaçların ürettiği oksijeni tüketmeye hakkı yoktur, suyu hidroliz edip çıkan oksijeni tüketsin” diyerek rektöre vermek istediler. Makamında olmayan rektörün yerine oksijen tüpünü sekreterine bıraktılar.

İTÜ Kolektif’ten ağaçları söktüren Rektör Karaca’ya oksijen tüpü

‘Ali’nin katilleri Rektörlükle el ele’
Sürpriz eylem başlamasıyla birlikte süren sivil polis tacizi rektörün odasında da devam etti. Her fırsatta öğrencileri tehdit eden sivil polis bir öğrenciyi “Senin ağzını burnunu kırarım!” diyerek tehdit etti ve cep telefonuyla öğrencileri fişlemeye çalıştı, üniversiteliler “Ali İsmail’in katilleri bu okula giremez” ve “Üniversitelileri ateşe atan katillerin okulumuzda yeri yok” diyerek sivil polisi rektörlükten kovdu.

C8D08CB6B2C

‘Dikkat ağaç düşmanı’
Rektörü bulamayan üniversiteliler Rektör Karaca’nın kapısına “Dikkat ağaç düşmanı” stickerı yapıştırarak odayı karantina altına aldılar. Üniversiteliler ardından “AKP’siz bir hafta ilan ettik, Karaca her ne kadar yandaş olsa da bu hafta AKP’li gibi davranmaması konusunda uyarıyoruz” dedi.

Islıklar ve alkışlar eşliğinde rektörlükten çıkan İTÜ Kolektif “Bu hafta tüm üniversitelerde AKP’siz bir hafta ilan ettik, tüm AKP’lileri uyarıyoruz” diyerek eylemi burada sonlandırdı.

oksijen-tupu1-300x225

 

 

 

 

 

 

Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org