Evrensel: Sarısülük’ü vuran polis telekonferansla dinlenecek

Polis Adliye önünde toplananlara saldırdı. Çok sayıda gözaltı ve yaralı var.

Polis Adliye önünde toplananlara saldırdı. Çok sayıda gözaltı ve yaralı var.

Ethem Sarısülük’ü vuran polis A.Ş.’nin yargılandığı davanın 2. duruşması Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Mahkeme heyeti geçen duruşmada aldığı kapalılık kararını gerekçe göstererek salonu izleyiciler ve basına kapatmak istedi. Ancak duruşmayı izlemeye gelenler karara rağmen salonu doldurdular. A.Ş.’nin katılmadığı duruşmada Mahkeme heyeti, sanığın tutuklu yargılanması talebini bu celse için reddederken, sonraki duruşmada telekonferans yöntemiyle dinlenmesine karar verdi. Duruşma 2 Aralık’a ertelendi. Adliye önünde bekleyenlere polis saldırdı.

Gezi direnişi sırasında 1 Haziran günü polis A.Ş.’nin silahından çıkan kurşunla başından yaralanan Ethem Sarısülük, iki haftalık yaşam mücadelesinin ardından yaşamını yitirmişti. Polis A.Ş.’nin yargılandığı davanın ilk duruşmasında çevik kuvvet polisleri salonu doldurarak gerginlik çıkarmışlar, bunun üzerine mahkeme duruşmanın kapalı sürmesine karar vermişti. Ancak yoğun itirazlar üzerine “Kapalılık” kararına rağmen mahkeme basın ve demokratik kitle örgütü temsilcileri tarafından takip edilmişti.

AİLE YİNE TACİZ EDİLDİ

Polis A.Ş.’nin yargılandığı davanın bugün görülen ikinci duruşmasında da benzer senaryo farklı bir şekilde uygulandı. Adliye’nin çevresi yine çevik kuvvet polisleri tarafından ablukaya alınırken, Adliye’nin içinde bu kez Jandarmalar yığınak yaptı. Ethem Sarısülük ailesi ve beraberindekiler, ilk duruşmada olduğu gibi Adliye’ye girerken sivil giyimli polislerin sözlü tacizine maruz kaldılar.

ethem_dava1KÖPEKLİ ARAMA’ TAKTİĞİ

Duruşmanın görüldüğü Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi salonuna girişlerin başladığı sırada, Jandarma “köpekler eşliğinde arama yapılacağı” gerekçesiyle salonu boşalttı. Bu esnada sanık polisin avukatlarının dışarı çıkarılmaması dikkat çekti.
Salonun kapıları tekrar açıldı. İnsanlar içeri girerken mahkeme heyeti ilk duruşmada alınan, ancak uygulanamayan “duruşmanın kapalı sürmesi” kararını gerekçe göstererek, salonun tekrar boşaltılmasını istedi. Sarısülük ailesinin avukatlarının itirazları sürerken, salona girişler devam etti.

MAHKEME KAPALILIK KARARINI KALDIRDI

Salonda ayakta duracak yer kalmadı. Kapalılık kararı sürmesine rağmen mahkeme heyeti duruşmayı başlatmak zorunda kaldı. Sanık A.Ş.’nin duruşmaya gelmediği tespit edildi. Yoklamaların ardından Mahkeme Heyeti Başkanı Afak İllez, kapalılık kararının kaldırıldığını açıkladı.

‘BOMBAYI KİM KOYABİLİR?’

Sanık polisin avukatları, A.Ş.’nin telekonferans yoluyla dinlenmesi talebini mahkemeye iletti. Salonda ses ve görüntü kaydı alınması dikkat çekti. Çağdaş Hukukçular Derneği’nden Murat Yılmaz, durumu Mahkeme Heyeti’ne sordu. Heyet Başkanı bilgileri dahilinde kayıt alındığını bildirdi. Bunun üzerine avukat Yılmaz, bir önceki duruşmada yaşananları hatırlattı. Polisin provakasyonu nedeniyle iki kişinin yaralandığına dikkat çeken Yılmaz, ilk duruşmada polisin gösterdiği tavrın benzerinin bugün Jandarma eliyle sürdürüldüğünü söyledi. Yılmaz, sanık A.Ş.’nin duruşmaya gelmediğini, bu nedenle herhangi bir provokasyona neden olunmaması için Jandarma’nın salondan çıkarılmasını istedi.
Bu sırada Mahkeme Başkanı İllez’in, salonda bomba araması yapılmasıyla ilgili “Çok normal değil mi?” sözleri tepki topladı. Avukatlar, “Buraya biz bomba koyamayacağımıza göre, salon devletin himayesinde olduğuna göre, olsa olsa devlete bağlı güçler buraya bomba koyar. Bunları kayda geçirin” dediler.
İtirazlar üzerine Jandarmaların bir kısmı salondan çıkarıldı. Ancak 10 kadar jandarma salonda kaldı.

TUTUKLANMA TALEBİ REDDEDİLDİ

İddianamenin okunmasına geçildiği sırada, itirazlar yükseldi. Sarısülük ailesinin avukatları, sanığın mazeret bildirmediğine dikkat çekerek, sanık olmadan iddianamenin okunmaması gerektiğini belirttiler. Mahkeme Başkanı, “Önce okuyalım, sonra değerlendiririz” dedi. Ancak itirazlar sürdü.
Taleple iddia makamına soruldu. Savcı, sanık avukatlarının A.Ş.’nin telekonferans yoluyla dinlenmesi talebinin lehinde görüş bildirdi. Telekonferans yapılmasının önünde yasal bir engel bulunmadığını, yargılamanın adil ve sağlıklı bir şekilde sürmesi için bu yöntemin faydalı olacağını söyledi.
Savcı, polis A.Ş.’nin tutuklu yargılanması talebinin ise reddini talep etti. Savcı gerekçe olarak, polis A.Ş.’nin “delilleri karartma ve kaçma tehlikesi bulunmadığını” söyledi.
Mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. Ardından ara karar açıklayan mahkeme heyeti savcının gerekçelerini kabul ederek bir sonraki duruşmada yeniden değerlendirmek üzere tutuklanma talebini reddetti.

ethem_adliyeonu_polissaldiri (3)2 ARALIK’A ERTELENDİ

Heyet Başkanı İllez, sanık mazeretsiz katılmasına rağmen avukatları salonda hazır bulunduğu için iddianamenin okunacağı yönünde karar bildirirken, sanığın bir sonraki duruşmada telekonferans yoluyla dinlenmesi talebini kabul etti.
Ara kararın ardından devam eden duruşmada mahkeme bir sonraki duruşmanın 2 Aralık’ta yapılmasına karar verdi.

POLİS ADLİYE’Yİ GAZA BOĞDU

Polis A.Ş.’nin tutuksuz yargılanması kararı Adliye önünde süren eylemi hareketlendirdi. Karara tepki gösterenler Adliye kapısına yüklendi. Arbedede Adliye’nin C Kapısı’nın camları kırıldı. Daha sonra eylem Adliye kapısından uzaklaşmasına rağmen polis anons yapmaya başladı. Ardından biber gazıyla saldırı başladı. Yoğun biber gazı saldırısı nedeniyle Adliye’nin içi de gazla doldu. Polisin en az 18 kişiyi gözaltına aldığı, saldırıda 10 kişinin yaralandığı öğrenildi.

Saldırı sonrası kitle Ethem Sarısülük’ün ailesinin çağrısıyla Güven Park’ta toplanarak açıklama yaptı.

DURUŞMAYA YOĞUN İLGİ

Duruşmayı izlemeye Gezi direnişinde polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren Abdullah Can Cömert ve Ahmet Atakan’ın aileleri de katıldı. Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Milletvekilleri Aylin Nazlı Aka, İlhan Cihaner, Hüseyin Aygün, BDP Mardin Milletvekili Erol Dora’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi duruşmayı izleyenler arasındaydı. Çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilcisi de salonda yer aldı.

Hasan Akbaş
28 Ekim 2013
FOTOĞRAFLAR: Tamer Arda Erşin
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net