Sendika org: İskele halkın kalacak, vapur düdüğü susmayacak

besiktas_vapur

Abbasağa Forumu iskele mücadelesine devam ediyor. Beşiktaş’taki Kadıköy iskelesinin halka kapatılma planlarına karşı ‘İskelede düdük çal’ eylemi yapıldı. Beşiktaş’tan Kadıköy’e düdükleriyle sloganlarıyla vapur içinde forum yaparak geçen Beşiktaşlılar dönüşte polis saldırısına uğradı

Abbasağa Forumu Beşiktaş’taki Kadıköy iskelesinin satılması planına karşı verdiği mücadeleyi Beşiktaş’taki Kadıköy İskelesi önünde buluşan Beşiktaşlılar 19.45 vapuruna bindi. Düdükleriyle eyleme katılan Beşiktaşlıların “İskelemizde vapur düdüğü susmayacak” diyerek bindikleri vapurda “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “İskele bizim İstanbul bizim” sloganları atıldı.

İskelelerine sahip çıkanlar ODTÜ direnişiyle dayanışmayı da unutmadı. Vapurda “Her yer ODTÜ, Her yer direniş” sloganlarıyla ODTÜ direnişine selam yolladılar.

Şarkılarla, sloganlarla Kadıköy’e geçen Beşiktaşlılar Vapur’da forum gerçekleştirdi. İskele mücadelesini tartıştı.

Vapur Kadıköy’e yanaştıktan sonra ODTÜ direnişini selamlayan ve ardından yeniden vapura binen Beşiktaşlılar, Beşiktaş’a vardıklarında polis engellemesi ile karşılaştılar. Kadıköy iskelesine yanaşması gereken vapur, Üsküdar iskelesine yanaştırıldı. Direnişçiler düdüklerle vapurdan inerek Başbakanlık ofisi yanında olan Beşiktaş İskelesi’ne yöneldiklerinde ise polis engeli ile karşılaştılar. Polis Başbakanlık ofisi yoluna yönelen eylemcileri kalkanları ile sürmeye ve eylemcilerden birini gözaltına almaya çalıştı, ancak eylemcilerin müdahalesiyle gözaltı yapamadı.

Ne olmuştu?

Beşiktaş’taki Kadıköy İskele’sinin Shangri La Oteli’ne satıldığı yönünde haberlerin duyulmasıyla birlikte iskeleye sahip çıkma mücadelesi Abbasağa Forumu’nun ilk günlerinden itibaren gündemde. Abbasağa Forumu Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Çalışma Grubu’nun yürütücülüğüyle gerçekleşen eylemlerde 2 Ağustos’da bisikletleri ile “iskele için pedallıyoruz” diyen Beşiktaşlılar polis engeli ile karşılaşmıştı. 20 Eylül’de “Termosunu kap iskeleye gel” diyerek İskele önünde çay içme eylemi yapan Beşiktaşlılara polis saldırdı. Polis 12 kişiyi gözaltına aldı. Direnişçiler İskele önünde kurulan polis barikatına rağmen gözaltına alınan arkadaşları bırakılana kadar eylemi sürdürdü.

24 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org