Evrensel: AKP binası önüne fidan diktiler

akp-binasi-onune-fidan-diktiler

İzmir’de dün gece bir kez daha ODTÜ’ye destek eylemi yapıldı. İzmirliler, AKP Konak İlçe binasının önüne fidan dikti.

Sendikaların, siyasi partilerin ve kitle örgütlerinin çağrısıyla Alsancak Kıbrıs Şehitleri girişinde toplanan yüzlerce kişi ODTÜ’deki ağaç kesimine ve kesimi engellemek isteyen öğrencilere yönelik uygulanan polis şiddettine tepkisini dile getirdi.

İzmir Müzisyenler Derneği üyelerinin müzikleri ile yürüyüşe geçen kitle attıkları sloganlarla ve taşıdıkları dövizlerle ODTÜ öğrencilerinin yalnız olmadığını haykırdı.

Yürüyüşünü AKP Konak İlçe binasının bulunduğu Basmane Meydanı’nda sonlandıran kitle adına burada KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ramis Sağlam tarafından bir açıklama yapıldı. Melih Gökçek’in ODTÜ’den elini bir an önce çekmesi ve istifa etmesi gerektiğini dile getiren Sağlam, Taksim’de Gezi Parkı yıkımına karşı yakılan isyan ateşinin bir kez daha ODTÜ’de yakıldığını belirtti.

Sağlam “ODTÜ’de yaşanan saldırılara derhal son verilmeli, ODTÜ ormanına yapılmak istenen yol inşaatı projesinden vazgeçilmeli, ODTÜ’de ormanına, yaşam alanlarına sahip çıkanlara saldırı emri verenler istifa etmelidir.” dedi. Grup daha sonra yanlarında getirdikleri fidanları Basmane Meydanı’ndaki yeşillik alana dikti

DENİZLİ’DEN ODTÜ’YE DESTEK

denizli-pamukkale-odtu

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ODTÜ Ormanı’nda ağaçların kesilmesine, Pamukkale Üniversitesi öğrencileri fidan dikerek yanıt verdi. “PAÜ, ODTÜ için fidan dikiyor” etkinliği adı altında İnternet üzerinden örgütlenen öğrenciler, kampüs girişinde fidanlarıyla toplandılar. 6 aydır kampüs girişinde öğrenci kimlik kontrolü yapılmamasına rağmen, fidan dikmeye giden gençler güvenlik görevlileri tarafından kimlik kontrolüyle içeri alındı. Yüzlerce polis ve güvenlik görevlisinin kapıda bulunması dikkatleri çekti. Kampüs içerisinde “Her yer ODTÜ her yer direniş”, “Doğaya, bilime, insanlığa özgürlük” sloganlarıyla yürüyen öğrenciler, Fen Edebiyat Fakültesi arkasındaki ormana fidanlarını diktiler. 

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE EYLEM

ODTÜ’deki doğa talanına ve polis müdahalelerine karşı direnen öğrenciler için Trakya Üniversitesi öğrencileri de Ayşekadın Yerleşkesi Sosyal Bilimler MYO önünde bir araya geldi. Sosyal ağ üzerinden örgütlenerek buluşan öğrenciler pankart ve dövizleri ile yürüyüşe katıldı.Yerleşke içerisinden Zübeyde Hanım Parkı’na sloganlar eşliğinde yürüyüş gerçekleştiren Trakya Üniversitesi öğrencileri, destek amacı ile diktikleri 7 fidanı, Gezi Parkı eylemlerinde ve Lice olaylarında yaşamını yitiren gençlere adadı. Fidan dikimi esnasında basın açıklaması okuyan gençler ODTÜ’deki doğa talanını, AKP faşizmini ve Trakya Üniversitesi içerisindeki ÖGB saldırısını kınadı. Bununla beraber etraftaki polislerin siren sesleri ile yürüyüşü taciz etmelerine karşı “Katil Polis Üniversiteden Defol” ve “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganları atan öğrenciler sonrasında halaylar eşliğinde eylemlerine son verdiler.

24 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net