BirGün: Rektör akıllı olsun!

Türkiye’nin en saygın üniversitelerinden ODTÜ’nün Rektörü’ne belediye çalışanları ‘Rektörsen rektörlüğünü bil’ dedi. BirGün’e konuşan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, ”Hukuksuzluk rutinleşti” dedi

rektor-akilli-olsun-1

ODTÜ Senatosu, belediye baskınını “tecavüz” olarak nitelendirdi ve kesilen 3 bin ağaca karşılık 300 bin ağaç dikme kararı aldı. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar senato toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada baskının usulsüz ve hukuksuz olduğunu olayla ilgili yasal süreçleri izleyeceklerini söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile yaşanan yol gerilimine ilişkin senato toplantısı sonrasında konuşan Acar, ODTÜ’nün itirazının yola değil, yasal süreç beklenmeden “izinsiz ve habersiz” üniversite yerleşkesine girilmesi ve “ODTÜ’nün diktiği ağaçların kesilmesi” olduğunu vurguladı. Acar, “Belediye Başkanı’nın ilerde üniversiteden farklı yerleri de talep etmesinden endişe ediyoruz. Çünkü kendisi daha önce yaptığı açıklamalarda, ODTÜ arazisinin yüzde 40′ını ve gölü alacağını ifade etmişti” dedi.

OLDU BİTTİYE GETİRİLDİ

Rektör Acar, ODTÜ yönetiminin Ankara’nın ulaşımına katkısı olması açısından üniversitenin 20 yıl önce bu yol için onayı verdiğini hatırlatarak, itirazlarını şöyle dile getirdi: “Yasal süreç tamamlanmadan bir oldu bitti yapılması, habersiz ve izinsiz olarak üniversite arazisine girilmesi. ODTÜ’nün diktiği ağaçların izin almadan kesilmesi.” Acar, ODTÜ’nün Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kesilen ağaçların bedeli olarak ODTÜ hesabına yatırılan paranın iade edilmesi konusunda ise, “Bu, para tartışması değil. Bizim arazimize izin almadan girilmesi. Zaten süreç tamamlanmadan o para da bizim değildir” diye konuştu.

ÇÖZÜM ÇAĞRISINA KULAK ASILMADI

Rektör Acar, ağaç katliamını protesto eden öğrenci ve mensupların polisle karşı karşıya gelmesine de değindi. Sorunun çözümü için uzun süredir tüm yetkililere diyalog ve şiddetsizlik çağrısı yaptıklarını belirten Acar, “Yapı projelerinde tartışmalar hep olur. Ancak önemli olan demokratik ve şiddetsiz çözümler üretip, farklı görüşlerin içselleştirilmesidir. Üniversitemize uygulanan fiziksel tecavüzü kabul etmemiz mümkün değil. Eylemlerde göstericiler şiddete başvursa bile polis müdahalelerinde çok dikkatli olmalı” dedi.

İŞÇİLER İNŞAAT ALANINA SOKMADI

Toplantının ardından ODTÜ Rektörü Ahmet Acar ve ODTÜ Senatosu, yol inşaatının olduğu alana gitti. Ancak, Ankara Büyükşehir Belediyesi işçileri, ODTÜ Rektörü ve ODTÜ Senatosu’nun inşaat alanına girişini engellemek için barikat oluşturdu. ODTÜ yöneticilerinin ve basın mensuplarının alana yaklaşmasını engelleyen işçiler “Yaklaşmayın, defolun!” diye bağırdı, Rektör Acar’a, “Rektörsen rektörlüğünü bil” diye tepki gösterdi.

Basına konuşan ve şantiye amirlerinden olduğunu ifade eden bir şahıs ise, “Binlerce ağaç diktiğimizde takdir etmiyorsunuz, üç-beş çapulcu yüzünden bizi uğraştırıyorsunuz. Burası Belediye’nin malı, defolun!” ifadelerini kullandı. ODTÜ yöneticileri, 18 Ekim ve 21 Ekim günü ODTÜ öğrenci ve mensuplarına saldıran şahısların aynı işçiler olduğunu, bu kişilerin aslında Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı güvenlik şirketlerinden getirildiklerini öne sürdüler.
İnşaat alanını uzaktan inceleyen Rektör Acar ve Senato üyeleri, inşaat alanından ayrıldılar.

POLİS SALDIRISI RUTİNLEŞTİ

Rektör Acar, tüm Türkiye’de tartışma konusu olan polis saldırıları hakkında BirGün’e özel açıklamalarda da bulundu. Acar, olayların başından beri Ankara Emniyet Müdürlüğü ile temas halinde olduklarını ancak şimdiye dek çabalarının sonuçsuz kaldığını ifade ederken, kanunlara aykırı olmasına karşın, emniyet güçlerinin rektörlük onayı olmaksızın kampüs içerisine yaptığı saldırıları ise artık rutinleştiğini belirtti.

Üniversitenin avukatlarından Mehmet Gümüş ise her türlü resmi makama başvurular yaptıklarını, İçişleri Bakanlığı, Valilik, Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Ankara Büyükşehir Belediyesi hakkında suç duyurularında bulunduklarını, buna karşın polis ve işçilerin düşmanca tutumunun sürdüğünü söyledi.

Doğu Eroğlu
24 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net