BirGün: Vali Tuna arka kapıdan kaçtı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde sempozyuma katılan Eskişehir Valisi öğrencilerin protestosuyla karşılaştı.

eskisehirvalisi2

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde (ESOGÜ) düzenlenen sempozyuma katılan Vali Güngör Azim Tuna, toplantı salonunun önünde toplanan bir grup üniversite öğrencisi tarafından protesto edildi. Öğrenciler, “Bizler üniversitemizde Ali İsmail Korkmaz’ın katillerini saklayan ve koruyan Vali Güngör Azim Tuna’yı istemiyoruz” dedi.

ESOGÜ Meşelik Meşelik Kampüsü’ndeki Kongre Merkezi’nde 2013 Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında ‘Kuruluşundan 90′ıncı Yılına Türkiye Cumhuriyeti’ adlı uluslararası sempozyum düzenlendi. Sempozyuma Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, ESOGÜ Rektörü Prof.Dr.Hasan Gönen, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs ile davetliler katıldı.

‘VALİ İSTİFA’
Sempozyumun yapıldığı Kongre Merkezi önüne gelen bir grup öğrenci içeriye girmek istedi. Üniversitenin özel güvenlik görevlileri bu öğrencileri içeride taşkınlık yapacakları iddiasıyla salona almadı. Öğrenciler, Vali Güngör Azim Tuna’yı üniversitelerinde istemediklerini söyledi. Vali Tuna’nın Gezi Parkı eylemleri sırasında Eskişehir’de uğradığı saldırı sonucu 38 gün komda kaldıktan sonra yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın ölümünde arkadaşlarını suçlayan açıklamalarda bulunduğunu ifade eden öğrenciler şöyle dedi:

“Bizler üniversitemizde Ali İsmail Korkmaz’ın katillerini saklayan ve koruyan Vali Güngör Azim Tuna’yı istemiyoruz. Vali nasıl katilleri koruyorsa, güvenlik görevlileri de şimdi burada valiyi koruyor. Vali Tuna’dan hesap sormadan buradan ayrılmayacağız. Vali, Ali İsmail Korkmaz’ın katilidir. Vali’ye üniversitemize gelmemesini söyledik. Üniversitemizde hiçbir AKP’liyi de istemiyoruz. Validen hesap sormak için içeriye girmek istiyoruz. Ancak güvenlikçiler bize engel oluyor. İçeride yer olmadığını belirtmelerine rağmen içerisinin boş olduğunu biliyoruz. Vali bizden, öğrenciden korkuyor. Ali İsmail Korkmaz’ı öldürenler kolluk kuvvetleriydi. Onlara emri verenler de üstleriydi. Belki dolaylı yoldan ama valiydi. Vali katildir.”

ARKA KAPIDAN KAÇTI!
Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ise sempozyumun açılış törenin ardından dışarıda bekleyen öğrencilerle karşılaşmamak için kongre merkezinin arka kapısından çıkarak makam aracıyla kent merkezine döndü.

Öğrenciler ‘Vali hesap verecek’, ‘Vali istifa’, ‘Vali katilleri koruyor’, ‘Vali Tuna üniversiteden defol’ ve ‘Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür’ diye sloganlar attıktan sonra dağıldı.

23 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net