BirGün: İhsan Eliaçık ‘Rant coşkusu, din duygusundan kuvvetli’

Antikapitalist Müslümanlar’dan yazar İhsan Eliaçık, Tayyip Erdoğan’ın “camiyi bile yıkarım” sözlerini BirGün’e değerlendirdi.

ihs

İhsan Eliaçık (Antikapitalist Müslümanlar)
Antikapitalist Müslümanlar’dan yazar İhsan Eliaçık, Tayyip Erdoğan’ın “camiyi bile yıkarım” sözlerini BirGün’e değerlendirdi. Eliaçık şöyle konuştu:
“Bu konuşma rant coşkusunun, din duygusundan kuvvetli olduğunun gösteriyor. Ben bunu aylar öncesindeki bir söyleşimde ‘Rant kokusu almadıkları yerde 3 km bile yol yapmazlar ama rant kokusu alırlarsa camiyi bile yıkabilirler’ diyerek ifade etmiştim. Bu sebeple ben iktidarın din ve adalet gibi duygularla hareket ettiğini düşünmüyorum.
Diğer bir yandan böyle bir sözün örnek olarak bile kullanılmaması gerekir. Ama kullanıyor, çünkü yüzde 50’yi çantada keklik görüyor. Kendi tabanının bile irrite olabileceğinden korkmayan, ‘ben eleştirilemem’, ‘kimse bana bir şey diyemez’ pervasızlığına sahip olan bir iktidar anlayışıdır bu.

ERDOĞAN: CAMİYİ DE YIKARIZ

AKP grup toplantısında dün konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, 3. Köprü ve ODTÜ yolu için kesilen ağaçlara yönelik gerçekleştirilen eylemlere ateş püskürürken “Yol uğruna her şey feda edilir, yol medeniyettir. Medeni olmayanlar, bunun değerini anlamazlar. Yolun önünde cami de olsa yıkar, o camiyi başka yere yaparız” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan’ın hemen her vurgusu sonrası AKP grubundan yükselen alkış seslerinin cami ile ilgili vurgusu sırasında ise yükselmemesi dikkat çekmişti.

23 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net