BirGün: ODTÜ yolu polis yolu

ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği Başkanı ”Asistanlar, öğretim elemanları, öğrenciler ve çalışanlar olarak bütüncül duruşumu bize güç katıyor” dedi.

odtu-yolu-polis-yolu-1

Gökçek’in otoban projesi sebebiyle yeniden polis şiddetinin hedefi haline gelen ODTÜ’de son yıllarda yaşananları, ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gökmen ve Eğitim-Sen 5 No’lu Şube ODTÜ işyeri temsilcisi Mehmet Mutlu BirGün’e değerlendirdi. ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Gökmen ODTÜ’deki tüm bileşenlerin üniversiteye yönelen tehditlere karşı birlikte hareket ettiğini ancak kararlı karşı duruşun bedelinin ödetildiğini belirtti. Gökmen,“Asistanlar, öğretim elemanları, öğrenciler ve çalışanlar olarak bütüncül duruşumuz bize güç katıyor. Ancak yasal süreçlerin gerektiği gibi işlemiyor oluşu herkesin cesaretini kırıyor” dedi. ODTÜ’ye yönelen siyasi baskının kadro yetersizliği, asistan sıkıntısı ve düşen eğitim kalitesi gibi sonuçlara yol açtığını vurgulayan Gökmen, ODTÜ’de yetişmiş ve bilimsel araştırmalarını başka üniversitelerde sürdüren araştırmacıların diğer üniversitelerdeki siyasi yapılanmalar tarafından çoğu zaman istenmediğini söyledi.

Eğitim-Sen 5 No’lu Şube ODTÜ işyeri temsilcisi öğretim üyesi Mehmet Mutlu ise, asıl inşa edilenin “Polisin üniversitelere giriş yolu” olduğunu düşünüyor. Önceki gün ODTÜ’de yaşanan çatışmaların, Başbakan Erdoğan’ın 2011’den bu yana ODTÜ’ye yaptığı provokatif ziyaretler sonrasında sıradanlaştığını belirten Mutlu, “Kampüs barışı bozuldu. ODTÜ mensupları artık okula gelip giderken bile zorluk yaşıyorlar. ODTÜ’ye kadro ve bütçe verilmeyerek yapılan saldırılar, polis varlığıyla somutlaşıyor. Yurtlar, anaokulları, lojmanalar, laboratuvarlar gaza boğuluyor. Polis ve iktidar, bu üniversitede çalışanların, yaşayanların olduğunu unutmuş gibi” diye konuştu. Son yıllarda yaşananlarla birlikte ODTÜ’lü olmanın bir kimlik haline geldiğini vurgulayan Mutlu, “Yurtdışındaki bilimsel toplantılarda ‘ODTÜ’de ne oluyor?’ diye soruyorlar. Taşra üniversitelerine giden arkadaşlarımız ODTÜ’lü oldukları için önce şaka yollu, sonrasında mobbing ve ayrımcılığa varan uygulamalarla karşılaşıyorlar” dedi.

Mutlu’ya göre, ODTÜ Yolu projesi yüzünden son dönemde polisin defalarca yerleşke içine müdahale etmesi ise daha büyük bir planın parçası:

“Son çatışmada polis amirlerine kampüse girmek için hukuki bir dayanakları olup olmadığını sorduk. Cevap veremediler. Özerk üniversite polisin olmadığı yerdir; Eğitim-Sen olarak rektörlüğün üniversiteye yapılan polis tacizini dillendirmesini istiyoruz. Asıl yapılan, polisin üniversiteye girişinin yolu. Rektörlük inşaatı durdurmak için belki geç kaldı ama bu noktadan sonra atılacak her adım olumludur.”

23 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net