Bianet: TGC “Başbakan gazetecileri hedef göstermekten vazgeçmeli”

TGC, Başbakan’ın gazetecilerin can güvenliğini ortadan kaldıran tehditlerinden vazgeçmeye valileri ve emniyet müdürlerini de halkın ve gazetecilerin can güvenliğini sağlamaya çağırdı.

gaz-gazeteciler

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yazılı bir açıklama yaparak “Başbakanı gazetecileri hedef göstermekten vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi.

Açıklamada Gezi direnişi sırasında yaralanan gazeteci sayısının 24′e gözaltına alınan gazeteci sayısının ise sekiz çıktığı belirtildi. TGC Başbakan’ın hem Türkiyeli hem de yabancı gazetecilere yönelik tehditlerin gazetecilerin can güvenliğini ortadan kaldırdığına dikkat çekildi. Valiler ve emniyet müdürleri halkın ve gazetecilerin can güvenliğini sağlamaya davet edildi, gözaltıların serbest bırakılması istendi:

“Taksim Gezi Parkı’ndan başlayan ve Türkiye geneline yayılan olaylarda basın ve ifade özgürlüğünün cezalandırılması süreci devam etmektedir. Göstericilere yönelik orantısız şiddeti haberleştiren gazetecilerin çalışması engellenmektedir. Şu ana kadar güvenlik güçlerinin eylemcilere yönelik müdahalesi sırasında 24 gazeteci yaralanmış, sekiz gazeteci de gözaltına alınmıştır.

“Taksim Gezi Parkı’na polisin müdahalesi sırasında gazetecilerin girmesi yasaklanmıştır. Meslektaşlarımızın çalışırken kullandığı gaz maskelerine el konulmuştur. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarında hem Türkiyeli hem de yabancı gazetecilere yönelik tehditlerde bulunması meslektaşlarımızın can güvenliğini ortadan kaldırmıştır. Başbakan konuşmalarında gazetecileri hedef göstermemelidir. İllerdeki valiler ve emniyet müdürleri hem halkın, hem de gerçekleri haberleştiren gazetecilerin can güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Vali ve emniyet müdürlerini gazetecilere yönelik gözaltı uygulamalarından vazgeçmeye, temel insan hak ve özgürlüklerine özen göstermeye, halkın ve gazetecilerin can güvenliklerini sağlamaya davet ediyor; gözaltına alınan meslektaşlarımızın en kısa zamanda bırakılmasını istiyoruz.”

TGC açıklamasına yer alan yaralanan gazeteciler şu şekilde:

- Gazeteci Ahmet Şık, BirGün gazetesi muhabiri Olgu Kundakçı, Reuters muhabiri Osman Örsal, Sol gazetesi muhabiri Onur Emre, Sözcü muhabiri Yavuz Alatan, ETHA muhabirleri Mehmet Canbek ve Serdal Işık, polisin attığı gaz bombasıyla yaralandılar.

- ATV muhabiri Mesut Çiftçi ile ATV kameramanı İsmail Velioğlu, Taksim’de polisin attığı plastik mermilerle yaralandılar.

- Hürriyet Daily News muhabiri Emrah Gürel, polis saldırısı sonucu ayağından yaralandı.

- Star Haber Muhabiri Osman Terkan’ın parmağı kırıldı

- Star Haber Müdürü Murat Uslu karnına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle yaralandı.

- Evrensel gazetesi ve Hayat TV muhabiri İsmail Afacan, TOMA aracından sıkılan tazyikli suyun gözüne gelmesiyle kör olma tehlikesi geçirdi.

- Milliyet muhabiri Hüseyin Özdemir gazın etkisiyle baygınlık geçirdi. (BK)

16 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org