Bianet: ODTÜ Direniyor `Kahrolsun Bağzı Yollar`

ODTÜ’lüler ve Ankara’nın çeşitli mahalle forumları ODTÜ’den geçmesi planlanan yolu, kampüs alanına ve ODTÜ ormanına sokmamak için direniş eylemi başlattı.
ODTU Protesto

Ankara’da ODTÜ Ormanı’nın sınırından geçmesi planlanan Anadolu Bulvarı-Konya Yolu arasındaki bağlantı yolu inşaatının kampüse ve ODTÜ ormanına yaklaşması üzerine ODTÜ’de nöbet çadırı eylemi başlatıldı.

Bugün 14.00 sularında başlayan eyleme ODTÜ’lü öğrencilere ilk desteği yolun ODTÜ arazisiyle arasından geçeceği Çiğdem Mahallesi Forumu’ndan geldi. Eyleme Çayyolu ile Anıtpark Forumları destek veriyor.

Çadır alanı ODTÜ’nü ana girişi olan A4 kapısına yakın bir yere kuruldu. Akşam saat 19.00 sularında bölgeye bir çevik polis ekibi bir TOMA aracı eşliğinde geldi. Nöbet açıklamasında ODTÜ’ye doğru ilerleyen yol inşaatını kampüse sokulmayacağı, direnileceği açıklaması yapıldı.

Polisin “çadırları kaldırmazsanız müdahele ederiz” uyarısına ODTÜ’lüler çadırları kaldırıp çadırsız eylemi sürdüreceklerini açıkladı. Eylem alanından “Gökkube bize yeter” sloganı yükseldi. Polis bunun üzerine geri çekildi. ODTÜ direnişi adına sosyal medyada destek çağrısı yapıldı.

#AğaçKesmeMetroYap

ODTÜ Mezunları Derneği, ODTÜ’lü öğrenciler, Anıtpark ve 100. Yıl Forumu’nun da aralarında olduğu kişiler 19 Ağustos’ta Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Genel Müdürlüğü önünde eylem yapmıştı.

Eylem, ODTÜ Ormanı’nda kesilmesi planlandığı öne sürülen ve üzerlerine K harfi yazan ağaçlara kırmızı kurdele bağlanmasıyla sonlanmıştı. Aynı gün, 25 Ağustos’ta ODTÜ Ormanı girişinde “Çadırını Al, Ormanı-Mahalleni Savun” eylemi çağrısı yapılmıştı. Yapılan açıklamada “Anayasanın 56. maddesi, çevrenin savunması devletin ve vatandaşın görevidir der. Biz de anayasal görevimizi yerine getiriyoruz” denilmişti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin baskısı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ arazisinden yol geçirme ısrarı 2008 yılından beri sürüyor.

Belediye 2008′de ”ODTÜ binalarının kaçak olduğu” iddiasıyla, 45 bina grubunun yıkılmasına ve üniversiteye 1.8 milyon TL ceza kesilmesine karar verdmişti. ODTÜ Rektörlüğü bu tarihte yıkım ve ceza kararlarını mahkemeye götürmüş, açılan 45 ayrı davada yıkım ve ceza kararlarının yasal dayanağı olmadığını ve kamu yararına aykırı olduğunu hükme bağlanmıştı.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, 25 Mayıs 2013 tarihinde yaptığı yazılı aciklamada ODTÜ arazisinden geçmesi planlanan iki ayrı yol olduğu, bu yollardan birinin mahkeme kararıyla iptal edildiği, diğerinin ise ODTÜ tarafından engellenmediğini açıklamıştı. Belediyenin 2008′de ODTÜ’den istediği ”Koruma Amaçlı İmar Planı”n hazırlandığını yolun doğal ve arkeolojik sit alanlarını ve orman olarak tescil edilmiş alanları tahrip etmeyen tünel ile geçebileceğinin belirtildiği açıklamada, yapılmasının kabul edilebileceği vurgulanmıştı. (HK)

25 Ağustos 2013
Haberin Kaynağı için tıklayınızhttp://www.bianet.org