Evrensel: Haydarpaşa’nın saati 3 yıldır ranta ayarlı

haydarpasa

28 Kasım 2010 tarihinde çıkan yangınla alevler içinde kalan Haydarpaşa Gar binasının çatısı, yandığıyla kaldı. Çatı onarılmadığı gibi, binanın saati de 3 yıldır 15.17’yi gösteriyor. Her gün milyonlarca insanın önünden geçtiği tarihi garın 3 yıllık “çatısızlık” ve durmuş saat hikayesi ise Haydarpaşaport projesiyle ilgili. Yangından sonra kaderine terk edilen ve adeta yalnızlaştırılan Haydarpaşa Garı’nda, proje başlamadan çatı da saat de onarılmıyor.

Tarihi Haydarpaşa Garı, İstanbul’un ve Türkiye’nin en değerli tarihi/endüstriyel binalarından birisi. 2005 yılından bugüne çeşitli tartışma ve ‘ticari’ projelerin konusu olan Gar, önemli sermaye gruplarının da portföyünde yer alıyor.

‘PORT’ AŞKINA

Haydarpaşa Dayanışmasının sözcülerinden Tugay Kartal, TCDD çalışanı… Babası da, kendisi gibi demiryolcu. Hayatı demiryolunda geçmiş. Haydarpaşa sevdalısı ve sürecin yakından takipçisi… Binanın çatısına baktıkça gözleri doluyor. Yangının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen, Kartal’a göre; çatının yapılmama sebebi; Haydarpaşaport projesi kapsamında yapılan hazırlıklar. Proje henüz uygulama aşamasına geçmedi. Hem TCDD yönetimi hem de hükümet Haydarpaşaport projesinde ısrarcı olduğu için, çatının aslına uygun bir biçimde restorasyonu bir türlü yapılmıyor. Yani, Haydarpaşa, “port” aşkına yıllardır çatısız bırakıldı.

Çatıda yangından sonra; binaya su girmesin diye koruyucu bir kaplama yapılmış. Kartal, bunun barakalara yapılan basit ‘teneke’ çatılardan olduğunu söylüyor. Kartal’ın verdiği bilgilere göre; saat de, çatının içinden geçen bir mekanizmaya bağlı. Bu nedenle saatin çalışması için çatının yapılması şart. İhale için bütçe bile ayrılmış. Ancak ihale bir türlü açılmıyor. Kartal’a göre; her şey Haydarpaşaport’a göre planlandığından onarım için tek bir çivi bile çakılmıyor.

Kartal, önemli bir bilgi daha veriyor: Yangından sonra İTÜ’den bir heyet bilimsel bir rapor (3R raporu) hazırlıyor. Raporda, Haydarpaşa Garı’nın tarihi ve endüstriyel işlevini devam ettirmesi gerektiği sonucu çıkıyor. Daha sonra ise Koruma Kurulundan çatının restorasyonuyla ilgili onay çıkıyor. Ne zaman? Tam 9 ay önce… 9 aydır top TCDD’de…

MUHCU: GAR ATIL BİR DURUMA GETİRİLİYOR

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu da, hem saatin hem de çatının onarılmamasının Gar’ın dönüşüm projesiyle ilgili olduğu fikrinde. “Haydarpaşa saati çok hızlı bir şekilde yapılabilirdi. ‘Bina durdu, atıl, artık gar olarak kullanılmıyor’ gibi bir imaj yaratılmak isteniyor. Toplumsal bellekteki yerini silmek istiyorlar. Bu bizatihi, hükümet, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından sistemli bir şekilde organize edilmektedir. İşlevsiz bir yerin Haydarpaşaport kapsamında otele dönüştürülmesi isteniyor.” Muhcu’ya göre Gar’ın tren seferlerinin dışında bırakılması da aynı hedefin bir parçası.

TCDD: SAATLE ÇATININ KADERİ ORTAK

TCDD Haydarpaşa Gar İşletmesini arıyoruz. Saatin çalışmama sebebini öğrenmek istiyor ve Hale Engin’e yönlendiriliyoruz. Engin, saatin çalışmamasının gerekçesini çatının restore edilmemesi olarak açıklıyor. Engin, “Yangında saatin yan tarafındaki sütunlar da hasar gördü. Kırık dökük durumda, çatlaklıklar var. Saat oraya bağlı. Yapılan geçici çatı alçak, daha yüksek yapılması lazım. Çatı restore edilmeden saate ilişkin bir şey yapamıyoruz” dedi. Engin ihaleyle ilgili bizi başka bir birime yönlendiriyor ama ulaşabilmek ne mümkün. Çatının neden hâlâ restore edilmediğine ve saatin neden hâlâ çalışmadığına ilişkin tatmin edici bir cevap alamıyoruz.

Arif Koşar
18 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net