Vatan: 13 yaşında çocuğa rekor hapis istemi

Ankara’daki Gezi eylemlerine katılan 13 yaşındaki Alperen A.’nın 3 yıla kadar hapsi isteniyor. Alperen’i döven polisler hakkında ise işlem yapılmadı.

13-yas-hapisDikmen’de yapılan Gezi eylemleri sırasında 13 yaşındaki Alperen A. da gözaltına alınmıştı. Adli Tıp’a götürülerek ‘darp yok’ raporu alındıktan sonra savcının karşısına çıkartılan Alperen A. sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Bu sırada darp edildiğini söyleyen Alperen A.’yı ailesi Hacettepe hastanesi götürdü ve doktorlar çocuğun ‘darp edildiği’ yönünde rapor vermişti. Bunun üzerine aile polisler hakkında savcılığı suç duyurusunda bulundu.

Ailenin yaptığı suç duyurusuyla ilgili savcılık herhangi bir ilerleme kaydetmezken, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ihbarı üzerine savcı, Alperen A. ve 17 yaşındaki Salih G. hakkında dava açtı. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na muhalefet etmek suçundan açılan davada savcı çocuklar için 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istedi.

‘Bak bizi kovalayan TOMA’

Alperen A.’nın annesi Derya A. davanın açıldığına dair kendilerine herhangi bir tebligat yapılmadığını, tesadüfen öğrendiklerini söyledi. Böyle bir dava beklemediklerini belirten Derya A. “Polisler hakkında suç duyurusunda bulunuyorsunuz, size dava açılıyor. Gerçekten çok şaşırdım. Bu durumu henüz Alperen’e söylemedik. Elimizden geldiğince Alperen’i uzak tutmaya çalışıyoruz. Çünkü oğlum hala psikolojik tedavi alıyor. Karanlıktan korkmayan çocuk artık tek başına karanlıkta kalamıyor. TOMA ya da polis gördüğü zaman ‘Bak anne bizi kovalayanlar, bize saldıranlar’ diye tepki veriyor” dedi.

“İşten çıkartıldım”

Yaşadıkları bu olayların hayatlarını zorlaştırdığını belirten Derya A. oğlunun davasının ardından işten de çıkartıldığını söyled: “Bana oğlumun davası soruldu. ‘Polise ve hükümete düşman yetiştirmeyin oğlunuzu’ bile dediler.”

Çınar Özer
16 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.gazetevatan.com