Etha: Tuzluçayır’da çatışma sabaha kadar sürdü

Aleviler, Tuzluçayır’da yapılmak isten cami-cemevi projesine karşı Tuzluçayır’da miting yaptı. Mitingin ardından yürüyüş yapan kitleye polis saldırdı. Çatışmalar, sabah saatlerine kadar sürdü.

tuzlucayir-mitingiAnkara Tuzluçayır’da Fetullah Gülen’in önerisi üzerine yapılan cami-cemevi projesinin iptali için “Alevi asimilasyonuna hayır” şiarıyla mitingi düzenlendi.

HDK Ankara İl Meclisi, AKA-DER, Emekli-Sen,Halk Cephesi, Halkevleri, ÖDP, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Mamak Şubesi’nin çağrısıyla düzenlenen mitinge binlerce kişi katıldı.

Tuzluçayır Meydanı’nda yapılan miting saygı duruşu ile başladı. Haziran direnişinde yaşamın yitirenlerin isimleri okundu, kitle hep birlikte “yaşıyor” yanıtını verdi.

‘SAHTE ‘KARDEŞLEŞME PROJESİ’NE HAYIR’

Ardından örgütler adına Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Mamak Şube Başkanı Mustafa Demirtaş açıklama yaptı.

Devletin Alevilere yönelik on yıllardır sürdürdüğü baskı, inkar ve asimilasyon politikalarının devam etiğini belirten Demirtaş, devletin demokratik talepleri kabul etmeyerek Alevileri yok saydığını, sahte açılımlarla kendi Alevisini yaratmaya çalıştığını söyledi.

“Bugün mahallemizde 12 Eylül darbesinin çocukları olan İzzettin Doğan ve Fettullah Gülen’in devlet destekli sahte kardeşleşme projesiyle karşı karşıyayız” diyen Demirtaş, Ankara, İzmir, İstanbul, Mersin, Çorum ve Adana’da özel olarak hedef seçilen yerlere yapılacak cami-cemevi projesiyle devletin Alevilere yönelik geleneksel inkarcı asimilasyoncu bakış açısını sürdürdüğünü belirtti.

Bu sahte kardeşleşme projesine karşı çıkan Tuzluçayır halkına yönelik polis saldırılarını kınayan Demirtaş, “Büyük bir yaygara kopartarak açıkladıkları demokrasi paketinden çıkan baskı ve devlet terörünün artırılması demokratik uygulamaların yaygınlaşması oluyor. Toplumla alay edercesine demokrasi olarak sundukları pakette Kürt halkına dair hiçbirşey bulunmuyor. Aleviler için ise lütufmuş gibi bir üniversitenin isminin Hacı Bektaş-ı Veli Olması yeter deniyor. Kısacası AKP’nin demokrasi paketinden ileriye atılmış tek bir adım dahi bulunmuyor. Tersinden ortaçağ karanlığına koşar adım dönülmeye; dinsel gericiliğin etki alanı genişletilmeye, Kürt halkı ve Alevilerin en temel hakları görmezden gelinmeye devam ediliyor” dedi.

Ardından İHD Ankara Şube Yöneticisi Mahmut Konuk bir konuşma yaptı, hazırladıkları Tuzluçayır Raporunu hatırlattı.

BÜLBÜL: AKP’Yİ BİRLİKTE PAKETLEYEBİLİRİZ

PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül, Alevilere yönelik geleneksel inkarcı ve asimilasyoncu politikaları kınadı, 3 Kasım’da İstanbul Kadıköy’de de miting düzenleneceğini hatırlattarak, 1 milyon kişinin bir araya gelerek AKP’ye ders vereceğini söyledi.

AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner’in “Cemevleri terör yuvası olmuş” sözlerine tepki gösteren Bülbül, şunları söyledi: “Metiner devşirme bir cahildir. Asıl terör yuvası olan Hasan Ferit Gedik’i öldürenlere destek verenlerdir. Aylardır Tuzluçayır halkının üzerine atılan gaz bombalarının, TOMA’ların olduğu yerdir. Ethem, Ali İsmail’i katledenlerin olduğu yerdir. Cemevleri mekteb-i irfan yerleridir.”

Ortak mücadelenin önemine dikkat çeken Bülbülü, “Rojava’da Şervan Müslim, burada Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Medeni Ayhan aynı davanın insanıydılar. Ve aynı düşman tarafından katledildiler. O zaman bizim onlara karşı birlik olmamız hayati önemdedir. Biz AKP’yi paketleme projesini hep birlikte başarabiliriz. Rojava, Roboskî, Madımak, Gezi katliamlarının hesabını ancak hep birlikte sorabiliriz. Bunun için birlik olmalıyız.”

KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İbrahim Kara ise, AKP’nin ırkçı, gerici, asimilasyoncu politikalarına karşı direnen Mamak halkının yanında olacaklarını söyledi, “AKP’nin gerici, ırkçı halk düşmanı politikalara geçit vermeyeceğiz” dedi.

Kara’nın ardından DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası üyesi grevdeki Leroy Merlin işçilerinden olan Serkan Yelken konuştu. Grevlerinin 10. gününde olduğunu hatırlatan Yelken, Tuzluçayır halkını grevlerine destek vermeye çağırdı.

Konuşmaların ardından Gülcihan Koç, Malik İnci ve Dertli Divani sahneye çıkarak türkülerini söyledi.

Miting boyunca polis helikopterleri, uçuş yaparak, yansıttığı ışıkla kitleyi provoke etmeye çalıştı. Mitingin ardından polisin mahalleden çıkmasını isteyen Tuzluçayır halkı, polis noktasına doğru yürüyüşe geçti. TOMA ve akreplerden tazyikli su ve gaz bombaları ile saldırı gecikmedi. Tuzluçayır halkı, saldırı üzerine hızla sokaklara barikatlar kurarak, direnişe başladı. Tazyikli su ve gaz bombalarına, havai fişeklerle karşılık verildi.

Geç saatlerde, çok sayıda çevik kuvvet polisi, ara sokaklara girerek direnişçileri gözaltına almaya çalıştı.

Çatışmalar sabah saatlerine kadar sürdü.

13 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr