Radikal: Ethem Sarısülük Kitaplığı için açık mektup

Mamak Ethem Sarısülük Kitaplığı için öneri ve desteğe de ihtiyacımız var. Zira, gerçek bir halk kitaplığı ancak halkla beraber kurulabilir ve yaşatılabilir…

Sevgili okur,
Bu mektubu sana Ankara Mamak’tan yazıyorum. Anlatacaklarım Haziran direnişinin bir parçası ve bir dayanışma çağrısı.
Mamak’ta Tuzluçayır Meydanı’nın hemen yakınında, Feyzullah Çınar Parkı bulunur. Feyzullah Çınar Sivas Divriğili bir halk ozanımız. Ancak adının toplumsal önemine karşın, parkın buna paralel bir kullanımı yok. Park son günlere kadar Mamak’taki genel yozlaşma havasının sirayet ettiği, uyuşturucu kullanımının had safhada olduğu bir alandı. Ailelerin akşamsaatlerinden itibaren çocuklarını getirmekten imtina ettikleri; belli bir saatten sonra vatandaşların geçmekten rahatsız oldukları bir durumdaydı. İşte bu parkın içerisinde eski bir gecekondu binası var. Bu bina parktaki temizlik işçilerinin üstlerini değiştirmek için kullandıkları bir yer olarak iş görüyordu, -Başbakan’ın deyimiyle- bir “ucube” bina görünümündeydi. Sanki birileri bu binayı özel olarak bu durumda, yani amaçsız ve yıkık dökük tutmaya çalışıyordu.

Gecekondunun tarihsel önemi

Şu ana kadar anlattığım hikaye size sıradan bir parkta, sıradan bir harabe gecekondu hikayesi gibi gelebilir ancak bu gecekondunun bambaşka bir tarihsel anlamı ve güncel işlevi var. Bahsi geçen bina Mamak’taki ilk Halkevi binası. Bu bina mahalle halkının kendi emekleriyle yaptığı, projesi Dev-Genç’li mimarlık ve mühendislik öğrencilerince çizilen, belki de 70’li yıllarda Tuzluçayır’da yaşayan her vatandaşın harcında katkısı olan gerçek bir “halk” evi.

80 darbesi solun üzerinden bir buldozer gibi geçerken Halkevleri de bu darbeden nasibini almış, 12 Eylül döneminde bütün Halkevleri kapatılmıştı. Halkevleri sıkıyönetim mahkemelerince yargılanmış ve tüm malvarlığına darbeciler tarafından el konulmuştu. Yedi yıllık yargılamanın ardından Halkevleri aklandı. Ancak Mamak Halkevi binası bir daha halkın kullanımına dönemedi.

Kitaplık destek bekliyor

Aradan geçen uzun yılların ardından Mamak Halkevi yeniden halkın kullanımına açılıyor. Hem de önemli misyonlarından birini yerine getirip halk kitaplığına dönüşerek. Burada bir parantez açmak gerek. Kütüphanecilik ve kitap faaliyeti Halkevlerinin tarihinde önemli bir yer tutar. 1944-45 yıllarında Milli Eğitim Bakanlığı ’na bağlı kütüphane sayısı 312 iken, Halkevlerinin kütüphane sayısı 761 idi. Diğer kütüphanelerden faydalanan okur sayısı 950 bin kişi iken Halkevleri kütüphanelerinden faydalanan okur sayısı 1 milyon 860 bin kişi idi. Halkevleri tarafından 1950 yılına kadar 600’e yakın broşür ve kitap yayımlandı. Bu yayın faaliyetleri ile birçok edebiyatçının yetişmesi ve geniş kitleler tarafından tanınması sağlandı.

Gezi direnişiyle beraber memlekete yayılan yaşam alanlarına sahip çıkma refleksi Mamaklılar açısından tarihine sahip çıkma bilinciyle buluşuyor. Her park bir forum, etkinlik, dayanışma ve mücadele alanıysa Feyzullah Çınar Parkı da içerdiği tarihsel önemle bu koşullarda kendini güncelliyor ve bu mücadelede yerini alıyor. Sosyal alanların yok denecek kadar az olduğu; belediyenin parkları yıkıp cami yapmayı planladığı Mamak’ta Feyzullah Çınar Parkı içerisinde bir kitaplık projesi ilk bakışta göründüğünden çok daha fazla önem taşıyor. Burası Gezi direnişinde yitirdiğimiz arkadaşlarımızın anısına, Mamak Halkevi Ethem Sarısülük Kitaplığı olarak yaşamaya devam edecek. Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Medeni Yıldırım, Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük; faşizmin canını aldığı Tuzluçayırlılarla, Menekşe ana ve nicesiyle beraber Ethem Sarısülük kütüphanesinde yaşayacak.

Dayanışmaya çağrı

Kitaplığın tadilatını tamamladık, fiziki koşullarını bu projeye yakışır, parkı da yaşanabilir hale getirdik. Parkta çocuk şenlikleri, gözleme günleri, kadın etkinlikleri, konserler, paneller, forumlar gerçekleştirdik ve gerçekleştiriyoruz. Kitaplık için ev ev dolaşıp kitap topluyoruz, kitapevlerini arıyoruz, aydınlara, yazarlara, akademisyenlere ulaşıyoruz. Bu kampanya her şeyden önce bir dayanışma faaliyeti ve böyle anlamlı. Bu yüzden sizden de bize kitap bağışlarınızı kitaplığa ulaştırmanızı bekliyoruz. Ayrıca kütüphanenin kullanımına dair öneri ve desteğe de ihtiyacımız var. Zira, gerçek bir halk kitaplığı ancak halkla beraber kurulabilir ve yaşatılabilir.

Adres: Abidin Aktaş Sokak No:16/C Tuzluçayır – Mamak / 0507 110 70 02

* Halkevleri üyesi

Umut Tektürk
4 Ekim 2013
Kaynak; radikal.com.tr