Etha: Önder “Geleceği hep birlikte kuracağız”

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, anadilde eğitim hakkının tanınmamasına işaret ederek, “Her kim AKP’ye oy veriyorsa Allah’a şirk koşuyordur. Anadil insanın en vazgeçilmez, en doğal hakkıdır. Allah’ın ayetleri parayla öğrenilmez” dedi. Önder, yerel seçimlerin de anadil referandumu olacağını belirtti.

sırrısüreyya

Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde “Cihanbeyli Birlik Beraberlik ve Dayanışma Şenliği” düzenlendi. Şenliğe BDP İstanbul Milletvekili ve HDK Yürütme Kurulu üyesi Sırrı Süreyya Önder, HDK İç Anadolu Seçim Komisyonu Başkanı Mehmet Doymaz, HDK Genel Meclis üyesi Orhan Adıyan, İHD Konya Şube Başkanı Mustafa Turan ve Gölyazı Belediye Başkanı Mulla Şimşek ile BDP üye ve yöneticileri katıldı. Önder ve beraberindekileri, ilçe girişinde yüzlerce araçlık konvoy karşıladı.

Cihanbeyli Meydanı’ndaki şenlikte konuşan Önder, dünyanın neresinde olursa olsun halkların kendi kültürlerini, kimliklerini koruduklarını belirterek, İç Anadolu’ya sürgün gelen Kürtlerin de kendi kimliğinden vazgeçmediğini ve iradesine sahip çıktığını söyledi.

Son zamanlarda AKP Hükümeti’nin yeniden bir savaş hazırlığı içinde olduğuna dikkat çeken Önder, AKP ile diğer partilerin Meclis’ten geçirilen tezkereler ile yine savaş konusunda birleştiğini kaydetti. Önder, “Ne yaparlarsa yapsınlar bizim alnımız açık, yüzümüz aktır. Bizde hırsız bulamazsınız. Bizde ikiyüzlülük bulamazsınız. Bizde haksızlık bulamazsınız. Biz kazanacağız” dedi.

‘REHİN TUTTUKLARINI İTİRAF ETTİLER’

Önder, KCK davalarına değinerek, arkadaşlarının 5 yıldır rehin tutulduğunu dile getirdi. Önder, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in “Ne zaman silah bırakırlarsa tutukluları konuşuruz” dediğini hatırlatarak, “Yani ne zaman yenilirseniz, biz o zaman bırakırız diyor. Al işte bunun adı siyasi soykırım değil de nedir? Evet sonuçta uzun boylu bunu saklamaları mümkün değil. Kürt siyasetçileri rehin alındı” diye konuştu.

Bu yöntemlerle sonuç alınmadığını ifade eden Önder, “Kürt halkı diyor ki, ‘ne yaparsan yap ben onurumdan, şerefimden, haysiyetimden vazgeçmem.’ O zaman sen bir duracaksın. Bu halkın yenilmeyeceğini göreceksin” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in 7 yaşında Türkçe’yi öğrendiğini itiraf ettiğini söyleyen Önder, şöyle devam etti: “Bunu Başbakan’a söyle. Neden bize söylüyorsun? Kendi halkına ‘Biz bu çileyi çektik. Bundan sonra parası olanlar çekmesin’ diyorsan, bu yüzsüzlüğü gösteriyorsan o başka. Kusura bakma Hüseyin Çelik biz senin kadar zenginleşemedik. Sen çocuğunu özel okullara gönder.”

Önder, AKP’nin bütün çabalarının bu seçimde boş olduğunun açığa çıkacağını belirtti, “Kendi irademizle bunu başaracağız. Her kim AKP’ye oy veriyorsa Allah’a şirk koşuyordur. ‘Eğer paranız varsa anadilinizi öğrenirsiniz’ demek ne demektir? Anadil insanın en vazgeçilmez, en doğal hakkıdır. Allah’ın ayetleri parayla öğrenilmez” dedi.

YEREL SEÇİMLER ANADİL REFERANDUMU OLACAK

Yerel seçimlere BDP ve HDP olarak gireceklerini hatırlatan Önder, “Seçimlerden sonra tek çatı olacağız. Bu seçimler anadil konusunda bir referandumdur. İnsanlık onurunun aşağılanmasına dur demektir. Onun için biz bu seçimlerde yetimin hakkını yetime teslim edeceğiz. Ve hep birlikte bunu başaracağız” dedi.

“Demokratikleşme paketi”ne de değinen Önder, paketin içinin boş olduğunu söyledi. Önder, “Bu Başbakan’ın paketini herşeyden önce İstanbul Valisi, Eskişehir Valisi ve Hüseyin Çelik parça parça etti. Kendi kadrolarını bile ikna edememiş Başbakan önce onları görsün. İstanbul Valisi, Hasan Ferit Gedik’in katilini bulmadığı gibi orada Gülsuyu’nda yıllardır duran uyuşturucu çetelerine destek vermiştir. Eskişehir Valisi dövülerek öldürülen bir gencin haberini yaptığı için gazeteciyi tehdit etmiştir. E kılık kıyafet özgürlüğü dedi. Bakın Hüseyin Çelik hiç ağza alınmayacak laflarla bir kadının kılık kıyafetine karıştı. Soğuk savaş zihniyetiyle hiçbir yere varamazsınız. Demokratikleşme böyle olmaz” diye konuştu.

Sırrı Süreyya Önder, çözüm sürecine ilişkin ise “Bizler BDP-HDP-DTK ve HDK olarak barış sürecine irademizi koyduk. Ne gerekiyorsa yapacağız. Kürt, Türk, Çerkez fark etmez” dedi.

AKP’li belediyelerde yolsuzluktan geçilmediğine işaret eden Önder, konuşmasına “Biz hep birlikte geleceğimizi kuracağız. An serkeftin, an serkeftin” diyerek konuşmasını bitirdi.

12 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr