Vatan: Hükümet onları anlamaya çalışıyor

Washington’da konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, hükümetin Gezi eylemlerine katılan eğitimli ve çoğunluğu gençlerden oluşan kesimin endişelerini anlamaya çalıştığını söyledi.

babacanIMF ve Dünya Bankası Yıllık Toplantıları dolayısıyla ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Johns Hopkins Üniversitesi’nde düzenlenen “Yeni Küresel Gelişmeler Işığında Türk Ekonomisi ve Dış Politika” adlı programda konuştu.

Cihan Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Türkiye’nin son dönemde ekonomik, sosyal ve politik alanlarda yaptığı atılımlardan söz eden Babacan, Gezi Parkı ile ilgili soru üzerine protestoların dünyanın ekonomik çalkantıdan geçtiği bir döneme rastladığını ifade etti.

Bu sebepten birçok kişinin piyasadaki hareketlenmeleri protestolara bağladığını ifade eden Babacan, geçmişe dönük soğukkanlı bir analiz yapıldığında, Gezi Parkı protestolarının etkisinin oldukça sınırlı olduğunu dile getirdi. Babacan piyasalardaki hareketlenmenin asıl nedenini küresel piyasalardaki çalkantıya bağladı.

Protestoların tamamen çevreci küçük bir grup tarafından başlamasına rağmen daha sonra yasa dışı örgütlerce suistimal edildiğine dikkat çeken Babacan, polis müdahalelerinin olayların başlamasından sonra geldiğini ifade etti. Polisin ilk günler bazı hatalar yapmasına rağmen zamanla daha sorumlu hareket ettiğini dile getiren Babacan, hükümetin bu protestolara karışan eğitimli ve çoğunluğu gençlerden oluşan kesimin endişelerini anlamaya konsantre olduğunu söyledi.

“TURİST SAYISI ARTTI”

Babacan Washington’da ayrıca, Borsa İstanbul tarafından düzenlenen “İstanbul: Bölgesel Merkez, Küresel Aktör” başlıklı forumun da açılış konuşmasını yaptı.

Konuşmasında Gezi Parkı odaklı gelişmelere de değinen Babacan, olaylara rağmen İstanbul’u ziyaret eden turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre daha yüksek olduğunu söyledi. Babacan, Türkiye’nin dünyada en fazla turist çeken 6′ıncı ülke olduğunu dile getirerek, “Bu yılki protestolara, caddelerdeki kalabalıklara ve uluslararası medyanın çok geniş yayınlarına rağmen, hala her gün Türkiye’ye gelen turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre daha yüksek. Olayların zirve yaptığı haziran ayında bile turist sayısı geçen yıla göre yüzde 1 arttı, ağustos ayında ise yüzde 10 artış oldu” değerlendirmesinde bulundu.

12 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.gazetevatan.com