Radikal: Nakil için dosya bakanlıkta

Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesine ilişkin davaya bakan Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi yargılamanın nakline karar verilmesi için dosyayı Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderdi.

aliismail

Mahkeme tarafından gönderilen yazıda, “Yargılama sürecinde olayların yaşanma ihtimali, bu olaylar sırasında kamu güvenliğinin sağlanmasında zorluklar yaşanabileceği” dikkate alınarak, böyle bir kararın verildiği ifade edildi. Ayrıca Eskişehir Valiliği ve Başsavcılığı’nın aynı görüşte olduğu kaydedildi. Artık Adalet Bakanlığı’nın davanın nakliyle ilgili görüşü bekleniyor.

Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1 Ekim’de Adalet Bakanlığı’na gönderilen yazıda,Gezi Parkı gösterileri kapsamında ilde yoğun olayların yaşandığı, Korkmaz’ın bu gösterileri sırasında öldüğü kaydedildi. Korkmaz’ın ölümünden sonra adliye çevresinde ve şehirde “Adalet Nöbeti” ve “Adalet Yürüyüşü” eylemlerinin yapıldığı vurgulanarak, “Yargılama sürecinde olayların yaşanma ihtimali, bu olaylar sırasında kamu güvenliğinin sağlanmasında zorluklar yaşanabileceği” ifade edildi. Bu nedenle davanın naklinin gerektiğini savunan mahkeme, Eskişehir Valiliği ve Başsavcılığı’nın da aynı görüşte olduğunu kaydetti. Şimdi artık Adalet Bakanlığı’nın davanın nakliyle ilgili görüşünü açıklaması bekleniyor.

Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “Dava nakledilsin mi?” sorusu üzerine Vali Güngör Azim Tuna, 27 Eylül’deki yanıtında, “Evet, gönderilsin” demişti. Tuna, yazısında, polisler ve siviller tafından dövüldüğü kamera kaydıyla sabit olan Korkmaz’ın “protesto olaylarında yaralandığı iddiasıyla gittiği hastanede öldüğünü” iddia etmişti. “Marjinal ve illegal örgütlerin bu ölümü propaganda malzemesi yaptığını savunan Vali Tuna, DHKP/C ile yıllar önce lağvedilmiş THKP/C’nin Korkmaz’ı bahane edip çatışma ortamı yaratmak istediğini” savunmuştu. Ayrıca, duruşmalara “örgüt bağlantılı” avukatların katılıp provokasyon çıkarabileceğini öne sürmüştü. Başsavcılık tarafından verilen yanıtta ise, “Adalet Yürüyüşü” ve “Adalet Nöbeti” adlı barışçıl yürüyüş ve eylemler kastedilerek, şüpheliler yakalandıktan sonra eylemlerin sürdüğü, sanıkların adliyeye geliş gidişinde kamu güvenliği açısından tehlike oluşabileceği savunulmuştu.

‘Bakın bakalım, yaralama mı?’

Bu arada, bir başka karar daha alarak, Adli Tıp Kurumu’na (ATK) yazı yazdı. Ali İsmail Korkmaz’ın yaralarının tek tek değerlendirilerek, işlenen suçun Türk Ceza Kanunu’nun “kasten yaralama” suçunu düzenleyen 86 ve “ağırlaştırılmış yaralama” suçunu düzenleyen 87. maddelerine girip girmediğinin ayrıntılı tespiti istedi. ATK bu yönde rapor verdiği takdirde mahkeme, sanıklara “yaralama” suçundan ceza verme yoluna gidebilir.

İsmail Saymaz
12 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr