habersoL: Ali İsmail’in katilleri ‘yaralama’dan yargılanabilir

Ali Ismail Korkmaz_yaralama_ic

Mahkeme, Eskişehir’de sokak ortasında polisler ve sivil kişiler tarafından linç edilerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’la ilgili davayı “öldürme” yerine “yaralama” kapsamına almak için önemli bir karar aldı.

Vatan‘dan Kemal Göktaş‘ın haberine göre, Mahkeme, Eskişehir’de sokak ortasında polisler ve sivil kişiler tarafından linç edilerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’la ilgili davayı “öldürme” yerine “yaralama” kapsamına almak için önemli bir karar aldı. Mahkeme, sanıkları 1 yıl cezayla kurtarabilecek bu kararla, dosyayı Türk Ceza Kanunu’nun “yaralama” suçunu düzenleyen maddelerine atıf yaparak, Adli Tıp Kurumu’na gönderdi ve Korkmaz’ın ölümünde kalp ameliyatı geçirmesinin etkili olup olmadığının belirlenmesini istedi. Mahkemenin, bir yandan sanıkları çok az bir cezayla kurtarabilecek kararı verirken bir yandan da davanın başka bir ile nakledilmesi için Adalet Bakanlığı’na başvurması dikkat çekti.

Kalp ameliyatı
Ali İsmail Korkmaz’ın daha önce kalp ameliyatı geçirdiği ve “comodin” isimli kan sulandırıcı ilaç kullandığı biliniyordu. Korkmaz’ın dövülmesinden sonra arkadaşları bu bilgiyi sağlık ekiplerine vermelerine rağmen tedavide bu hususun ilk etapta atlanmasının ölümünde etkili olduğu da konuşuluyordu.

Ancak kafasına ve vücudunun yer yerine aldığı darbeler sonucu kırıklar oluşan ve girdiği komadan çıkamayarak hayatını kaybeden Korkmaz’ın bu rahatsızlığı sanıkları az cezalarla kurtarmak için atılacak adımların gerekçesini oluşturdu.

Nakil ve adli tıp raporu
Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi 20 Kasım’da başlayacak duruşma öncesi iki kritik karar verdi. Eskişehir Valiliği ve Eskişehir Başsavcılığı’ndan davanın başka bir ile nakledilmesinin uygun olacağı yönünde yazı alan mahkeme, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurarak davanın naklini talep etti.

Bir yandan davaya devam etmek istemeyen ve başka bir ile gönderilmesini isteyen mahkeme, bi yandan da tüm sanıkları etkileyecek önemli bir karar aldı.

Adli Tıp Kurumu’na yazı gönderen mahkeme, Korkmaz’ın ölümüne hangi yaranın veya darbenin sebebiyet verdiği, diğer yaralanmasının bu meydana gelen ölüm neticesinde bir katkısının olup olmadığı, Korkmaz’da daha önce var olduğu söylenen rahatsızlığın veya kullandığı ilaçların darp olayı ile birleşmesi sonucunda ölüm neticesinin meydana gelmesinde bir etkisinin olup olmadığı hususlarının araştırılmasını talep etti.

Korkmaz’a ait tüm tedavi evraklarının ve Ankara Güven Hastanesi’nden alınan raporun dosya ekinde gönderildiğini bildirdi. Mahkeme, Korkmaz’daki yaralanmaların ve darbelerin tek tek değerlendirilerek, TCK’nın 86 ve 87. maddeleri kapsamında rapor hazırlanmasını istedi. Mahkeme, raporun, ilk duruşmasının yapılacağı 20 Kasım’dan önce gönderilmesi talimatı da verdi.

Yazının ekinde Korkmaz’ın kalp ameliyatına ilişkin CD ve raporlar, 2008′den bu yana kullandığı ilaçlara ilişkin raporlarla, olaydan sonra hastanelerin verdikleri raporlar, otopsi raporu yer aldı.

Öldüren dayağa 1 yılla kurtulabilirler
Eskişehir Başsavcılığı 4’ü polis, 4’ü sivil kişi 8 kişi hakkında açtığı davada sadece Korkmaz’ın başına tekme attığı görüntülenen Terörle Mücadele Polisi Mevlüt Saldoğan’ı “kasten öldürme” ile suçlamış, Korkmaz’ı linç edercesine döven diğer sanıkların ise “öldürme suçuna yardım” ettikleri iddiasıyla 10 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istemişti.

Mahkemenin Adli Tıp’a yazdığı yazıda işaret ettiği Türk Ceza Kanunu’nun 86. maddesi “basit yaralama” suçunu, 87. Madde ise “yaralama sonucu ölümün meydana gelmesi” halini düzenliyor. Adli Tıp kararı doğrultusunda mahkemenin 7 sanıkla ilgili yaralama suçundan 1.5 yıldan 4.5 yıla kadar, Saldoğan ile ilgili ise “yaralama sonucu ölüm” suçundan 8 yıldan 16 yıla kadar hapisle cezalandırılması söz konusu olabilecek. Bu durumda 7 sanık yattıkları süre de göz önüne alınarak ilk duruşmada tahliye olabilecekler. Bu sanıklar ceza alsalar bile aldıkları sürenin 3’te 2’sini yatacakları için çok az bir cezayla (1 yılla 3 yıl arasında) kurtulacaklar. Ceza süreleri 3 yılın altında olan sanıkların erteleme veya dolaylı aftan yararlanma olanakları da bulunduğu için suçun yaralama kapsamına alınması sanıkları “kurtarmış” olacak. Korkmaz’ın başına tekme atarken görüntülendiği için diğer sanıklardan ayrı değerlendirilen polis memuru Saldoğan da kemik kırığına neden olarak yaraladığı için 8 yıl yatıp çıkabilecek.

12 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://haber.sol.org.tr