Evrensel: Büyükşehir’in Gezi fitnessi

buyuksehirin-gezi-fitnessi

Dinçer Göl İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş.’de fitness eğitmeni olarak çalışıyordu. Gezi direnişinde çekilen bir fotoğrafını sosyal medyada paylaştı ve bu sebeple işine son verildi. Tabi onunla birlikte Gezi direnişine katılan 7 arkadaşı da işsiz kaldı.

ÖNCE SÜRGÜN

Gezi direnişinden sonra Dinçer Göl ve diğer çalışanlar, önce istifa etmeleri için hiçbir gerekçe gösterilmeden sürgüne yollandılar. 10 aylık bebeği olan kadın çalışan bile Avrupa yakasından Anadolu yakasına sürüldü. Dinçer Göl de önce Pendik’ten İkitelli’ye oradan da Silivri’ye sürgün edildi. Sürgün edildiği yerlere de zamanında giden ve istifa etmeyen Göl’ün şartları daha da zorlaştırıldı ve sabah 07.00-09.00 saatleri arasında Silivri’de çalışacağı söylendi. Ancak bu durumun gerçekleşmesi için dinçer Göl’ün de söylediği gibi yapılacak tek şey var: “Sabah 07.00’de Silivri’de olmak için Pendik’ten gece 02.00’de yola çıkmak gerekiyor”

Tüm yaşananlardan sonra Göl, izinli olmasına rağmen, ‘işe gitmediği için’ tutanak tutularak işten çıkarılıyor. Spor A.Ş’de sürgünler öncesi çalışanlara hiçbir şekilde bilgi verilmiyor. Çalışanların önüne bir rotasyon kağıdı getiriliyor ve kağıtta yazılanlar kabul edilmezse işten çıkartılıyorlar. Ayrıca, işten çıkartılan çalışanlara kıdem tazminatı başta olmak üzere hiçbir hak verilmiyor.

İŞTEN ÇIKANLAR İŞ BULAMIYOR

İşten çıkartılan Spor A.Ş işçileri başka AKP belediyelerinde de iş bulamıyor. AKP’ye bağlı belediyeler, kendilerine başvuran işçileri Spor A.Ş’den çıkış sebebini öğrendikten sonra işe almıyor. Dinçer Göl de işten çıkartıldıktan sonra Spor A.Ş ile ilişkisi olan özel bir iş yerine başvurduğunu fakat işten çıkartılma sebebini söylediğinde anlaşmış olmalarına rağmen kendisine geri dönüş olmadığını belirtti.

AKP’Yİ SAVUNAN GENEL MÜDÜR

Yaşanan sürgünler üzerine bir çalışanın, Spor A.Ş. müdürüne sürgünler ile ilgili yazdığı maile verilen cevap ise dikkat çekici. Çalışanın “Hiçbir açıklama yapılmamasına rağmen rotasyonun sebebini tahmin edebiliyorum” dediği ve ardından kendisinin hükümete oy veren ve hükümeti savunan bir noktada olduğunu söyleyen mailine, Genel Müdür Alparslan Baki Ertekin, çalışanın AKP hakkında attığı bir tweeti de ekleyerek şöyle cevaplıyor: “Çokları var ama bir tek bu bile yazdığınız maille örtüşmüyor”

SPOR A.Ş’YE AKP REFERANSI İLE GİRİLİYOR

Dinçer Göl Spor A.Ş’de uzun zamandır AKP’li olmayanların baskı gördüğüne dikkat çekerken tesiste cuma namazına gitmeyenlerin ya da AKP gibi düşünmeyenlerin dışlandığını belirtiyor. Artık tesise girmek için AKP’den referansın olması gerektiğini aktaran Göl, bu duruma Gezi Parkı sürecinden sonra daha fazla dikkat edildiğini belirtiyor. Göl, yaşadığı olayların, daha önce seçim dönemlerinde sosyal paylaşım sitesinde AKP dışındaki partiler ile ilgili paylaşım yapanların da yaşadığını söylüyor.

Metin Akarsu
11 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net