Bianet: Elektroşok silahıyla 500 Kişi öldü

Adli Tıp Uzmanı Fincancı, polisin elektroşok silah kullanmasının insan sağlığı için çok riskli olduğunu belirterek bunun sadece asayişte kullanılacağının da hiç inandırıcı olmadığını belirtti.

elektrosok-silah

Polislere üç günlük eğitimin ardından elektroşok silahlar verildi.

İstanbul’da Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü Ekipleri’ne gönderilen 20 silahın kadına şiddet olayları, rehin alma olayları, polise mukavemet, intihar gibi başlıca olaylarda kullanılacağını belirtti.

Ajanslardaki habere göre, silah yedi metreye kadar etkili ve kişiyi şok dalgalarıyla 10 saniye sersemletiyor.

Öldürücü özelliği olmadığı belirtilen silahın bir kişiye 24 saat içinde üç kereden fazla kullanıldığında zarar verebileceği belirtildi.

Ölenlerin yüzde 90′ı silahsızdı

Elketroşok silahı Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada ve Birleşik Krallık dahil 126 ülkede kullanılıyor.

Uluslararası Af Örgütü ve birçok insan hakları örgütü, bu silahın acımasız ve kötü kullanıma açık olduğunu belirterek ölümlere neden olduğunu ifade ediyor.

Yine Af Örgütü’nün 2008 raporuna göre, ABD’de bu silah nedeniyle 2001-2008 arasında 334 kişi Kanada’da ise 25 kişi hayatını kaybetti. 2012′de bu sayı 500′ü buldu. Ölenlerin yüzde 90′ı silahsızdı.

Son olarak bir ay önce Maimi sahilinde 18 yaşında Mc Donalds’a graffiti yapan Hernandez-Llach bu silahla vurulduktan bir saat sonra hayatını kaybetti. Yine 2007′de Florida’da bir öğrencinin konferanstaki protestosunda üzerinde beş polis olmasına rağmen gereksiz ve acımasız elektroşok kullanımına tanıklık ediliyor. 

Fincancı: İnsan sağlığı için çok riskli

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı ve Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, bianet’e daha önce bu silahın insan sağlığı için çok riskli olduğunu belirterek Türkiye’de bunun sadece asayişte kullanılacağının da hiç inandırıcı olmadığını belirtmişti.

“Vücutta elektrik akımının ölüme yol açma riski yüksek. Nereye isabet ettiği önemli, akımın izlediği yol önemli. Kalbe zarar verebilir,  ani kasılmalara, solunum yetersizliğine neden olabilir. İnsanlarda varolan hastalığı tetikleyebilir. Kasılmalarla birlikte kontrolsüz bir şekilde yere düşünce çeşitli yaralanmalara, hatta kafa travması ile ölüme neden olabilir. Türkiye’de bu silahın kullanımının sadece asayişle sınırlandırılacağı hiç inandırıcı değil. Çünkü biz gaz bombasının nasıl ateşli silah gibi kullandığını görüyoruz.”

Bakkalcı: Elektrik işkencesinin sokağa inmesi

TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı da bu silahın kullanılmasının kesinlikle insan haklarına aykırı olduğunu belirtmişti.

“Elektroşok silah kullanımı, bu ülkede yüzbinlerce insanın yaygın olarak maruz kaldığı elektrik işkencesinin doğrudan sokağa inmesidir. Türkiye’de özellikle 2005’ten sonraki yasal düzenlemelerle özel olarak da 2007’deki Polis Vazife ve Selahiyat Kanunu’ndaki değişiklliklerle güvenlik güçleri, insanları doğrudan da öldürme yetkisini de içerecek olağanüstü sınırsız şekilde yetkilerle donatıldı.”

Nilay Vardar
11 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org