Etha: Kadınlar AKP’yi susturmak için sokakta

etha-20131011-kadinlar-atv-5_display

Abbasağa Forumu’ndan kadınlar, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in dekolte açıklamasının ardından program sunucusu Gözde Kansu’nun işten atılmasını protesto etti.

Kadınlar, akşam saatlerinde Abbasağa Parkı’nda bir araya gelerek, “Kadın düşmanı AKP, yandaş ATV’den hesap soracağız” ve “AKP sussun kadınlar konuşsun” yazılı pankartlar açtı. Eyleme erkekler de kadınların arkasında yer alarak katıldı.

Buradan Balmumcu’daki ATV-Sabah binasına doğru yürüyüşe geçen kadınlar, sık sık “Kadın düşmanı AKP işbirlikçi ATV”, “Bedenimiz emeğimiz kimliğimiz bizimdir”, “AKP sussun kadınlar konuşsun”, “Çelik konuştu Gözde Kansu kovuldu”, “Kadınlar sokağa Çelik’i susturmaya” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarını attı.

Yürüyüş boyunca şoförler korna çalarak, vatandaşlar da evlerinin balkonlarından alkışlarla destek verdi.

ATV binası, çevik kuvvet polisleri ve TOMA ile koruma altına alınırken, kadınların bina önünde açıklama yapmasına izin verilmedi. Kadınlar, ATV binasının yakınında basın açıklaması yaptı.

ÇELİK AYRIMCILIK YAPTI, SUÇ İŞLEDİ

Abbasağa Forumu adına açıklamayı okuyan Çağla Aydın, Gözde Kansu’nun işten atılmasından sorumlu olan AKP Genel Başkan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Hüseyin Çelik’in, tepkiler üzerine “İfade özgürlüğü” açıklaması yaptığını hatırlatarak, cezaevlerinde düşünce suçu nedeniyle yatan yüzlerce kişi bulunduğuna dikkat çekti, bu açıklamayı kabul etmediklerini söyledi.

Aydın, “Hüseyin Çelik’in dekolte açkılamasıyla birlikte hükümetin kadın bedenine yönelik müdahalelerine bir yenisi daha eklenmiş oldu. Biz kadınlar erkeklerin; hayatlarımız, davranışlarımız, kıyafetimiz, bedenimiz, dış görünüşümüz, geleceğimiz, siyasi seçimlerimiz, cinsel yönelimlerimiz, yaşam biçimimiz üzerinde yaptıkları herhangi bir yorumu kabul edilmez buluyoruz. Kadın bedenine dönük, kadın iradesi dışında her türlü sözlü ve fiziksel müdahaleyi kadınlara yönelik şiddet olarak görüyoruz” dedi.

Aydın, Çelik’in Gözde Kansu’nun kıyafetine ilişkin açıklamasının da ifade özgürlüğü değil şiddet ve ayrımcılık olduğunu, böylece suç işlediğini söyledi. Aydın, Hüseyin Çelik’in ayrımcılık yaptığı için yargılanması gerektiği kaydetti.

‘ERKEK DEVLET İKTİDARINI TANIMIYORUZ’

Çağla Aydın, “Bizler devlet yetkililerinin kadınlara yönelik şiddeti örgütlemekten ve medyanın da bu şiddeti desteklemekten, ayrımcı açıklamalar yapmaktan vazgeçip kadın hak ve özgürlüklerini tanıyana kadar ses çıkarmaya devam edeceğiz. Gezi’den bu yana forumlarda mücadeleyi sürdüren kadınlar olarak bugün tıpkı Gezi’de olduğu gibi AKP’nin yaşam tarzımıza müdahalelerini kabul etmiyoruz. Bizler yaşamımıza, giyimimize, cinselliğimize, saçımıza, rujumuza, dekoltemize karışan erkek devlet iktidarını tanımıyoruz” diye konuştu.

Kadınlar eylemi sloganlarla sonlandırdı.

11 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr