Bianet: “Enerji Hanım”da kadınlara şiddet

Aile Bakanı Fatma Şahin, Emine Erdoğan ve AKP Kadın Kolları başkanlarının da katıldığı “Enerji Hanım Projesi”ni protesto eden kadınlar darp edildi.

halkevleri“Enerji Hanım Projesi” eğitim çalışmasında, projeyi protesto eden Halkevci kadınlar şiddete maruz kaldı.
Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, AKP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Topal da katılmıştı.

Fatma Şahin’in konuşması sırasında protesto yapan beş kadın, itilip kakılarak salondan çıkarıldı; biri takım elbiseli iki erkek, dışarı çıkarılmaya çalışılan kadınları darp etti. Güvenlik görevlileri, bu iki erkeği güçlükle durdurdu.
Bu sırada bakan Fatma Şahin ise konuşmasını sürdürerek “Biz işimize bakalım, herkesin düşüncesine saygılıyız” dedi.

Enerji Hanım projesi nedir?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak projesi, evlerde enerji ve su tüketiminin azaltılmasını hedefliyor. Adana, Ankara, Bursa, Denizli, Antep ,İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Van, Hakkari, Kayseri, Konya, Malatya, Mersin, Trabzon, Edirne, İzmit, Sinop, Kars ve Urfa’da düzenlenecek eğitimlerde hedef kitle kadınlar.
Bakanlıklar projenin hedeflerini şöyle özetliyor:

* Kadınların enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda toplumda söz sahibi olması,
* Kadınların enerji verimliliğinin gelecek kuşaklara anlatılmasında etkin rol üstlenmesinin sağlanması,
* Enerji Verimliliği Bilincinin ülke genelinde veri bazlı ve sistematik bir yaklaşımla ölçülmesi, araştırılması, raporlanması,
* Enerji Verimliliği Bilincinin sistematik bir şekilde, ülkenin tüm kesimlerine anlatılması için net bir eylem planı oluşturulması.

“Evde hanım değil, sokakta kadın olacağız”

Halkevci kadınlar, dün Enerji Hanım Projesi ile ilgili yazılı bir açıklama yapmış, şu ifadelere yer vermişti:
“Ev deyince de nedense AKP’nin aklına kadın geliyor. AKP sormuş kendine: ‘Ev işi, kimin işi? Kadın işi. O zaman kadın yapsın tasarrufu’ diyor.
“Enerji bakanı Taner Yıldız elektriğin akşam saatlerinden sabaha kadar daha ucuz olduğunu belirterek kadınların ev işlerini bu saatler arasında yapıp aile ekonomilerine katkıda bulunmasını söylerken,
“Fatma Şahin ise bütün işi gücü bitirmiş, kadın sorunlarının hepsini çözmüş gibi kampanyadan kampanyaya koşarak ‘Kadınlarımız böylece ev içindeki üstlendikleri rolle etkili bir tüketici olarak, hem ailesine, hem ülkesine hem de yaşadığı evrene katkı sağlayacaktır’ diyor.
“Unutulmasın ki enerji politikalarıyla doğayı talan eden hidroelektrik santrallerle, termik santrallerle ülkeyi yağma alanına çevirenlerin karşısında, doğasına deresine sahip çıkan kadınlar vardı.
“Gezi eylemleri boyunca tencere tavalarıyla haklarına, yaşamına, kararlarına sahip çıkan kadınlar vardı.
“Kadınların elindeki tencere tavaya gıcık olan Tayyip Erdoğan’a buradan şunu da söyleyelim.
“Tencere tavaların tabanına bakıp ne kadar az enerji harcamasına değil, birbirine vurunca ne kadar ses çıkarmasına bakıyoruz.
“Bir kez daha söylüyoruz. Biz kadınlar, hanım olup evde oturmayacak kadın olup sokakta olacağız.”

10 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://www.bianet.org