Gezi Partisi Kuruluş Bildirgesi

gezi-partisi

Kuruluş tarihi: 1 Ekim 2013

Bizler; Gezi Partisi kurucuları, Taksim Gezi Parkından başlayarak Türkiye’nin dört bir yanını saran eylemleri doğuran nedenleri doğru okuyan, bu nedenlerin, ancak siyasal zeminde ortadan kaldırılabileceğine inanan ve toplumun tamamen farklı kesimlerinden gelen bireyleriz.

Gezi olayları, hepimizin yıllardır neden tepkisiz kaldığımızı sorgulamamıza neden olmuştur. Zihniyetleri, birbirinin aynı olan partilerden medet umduk. Hep birileri gelir düzeltir dedik. Ama o birileri hiç gelmedi, gelmeyecekti. Ve biz, o birilerinin kendimiz olduğunu fark ettik. Hepimiz artık biliyoruz ki, siyasetten uzak durmamız, şu an yaşadığımız çarpık ve haksız düzenin oluşmasına yol açtı. Sorumluluk almadık, seçtiklerimizden hesap sormadık.

Hepimizin birbirimizden farklı siyasi ve ideolojik düşüncelerimiz var. Zaten bu durum özgürlükçü demokrasinin bir gereğidir ve çok da doğaldır. Nasıl ki bu farklılıklarımıza rağmen özgürlük, demokrasi ve insan haklarına olan inancımız bizleri bir araya getirdiyse, bundan sonra da, siyasi kimliklerimizi ortak değerler etrafında birleştirerek, siyasi bir güç oluşturmamız gerekmektedir.

Gezi Partisi, “DİN, DİL, IRK, MEZHEP, CİNSİYET ve İDEOLOJİ” gibi, farklılıkları, insani değerlerin önüne çıkarmayan, aksine “ÖZGÜRLÜK, DEMOKRASİ, İNSAN HAKLARI, ADALET ve BAĞIMSIZLIK” gibi, tüm insanlığın ortak değerlerini, en kutsal değerler olarak kabul eden kuruculardan oluşmaktadır.
Gezi Partisi; tıpkı ülkemiz gibi, farklı kültürlerin, farklı düşüncelerin bir arada bulunduğu, “MERKEZ ÜSTÜ” bir partidir. Rakibimiz çarpık siyasi yapı ve dolayısı ile onun yaratmış olduğu sistemdir.
Arkamızda, hiçbir güç, sermaye, lobi, kurum veya kuruluş yoktur. Liderimiz yoktur. Partimiz, bir başkan tarafından değil, Parti Meclisimiz tarafından yönetilmektedir. Parti başkanımızın, görev ve yetkileri, Parti Meclisimizin aldığı kararları, uygulamak ve partinin sözcülüğünü yapmakla sınırlandırılmıştır.

Demokratik olduğunu söyleyen tüm partilerin yapılarını anlamak için parti tüzüklerine bakılması yeterlidir. Daha kendi içlerinde demokratik olmayan partilerden demokrasi getirmelerini beklemek bir hayaldir. Biz de buradan yola çıkarak mevcut hiç bir partinin hazırlamaya cesaret edemeyeceği bir parti tüzüğü hazırladık.

İleriki süreçte Parti Meclisimizin aldığı kararlara teknolojik imkanlar kullanılarak tüm parti üyelerinin katılımı sağlanacak ve doğrudan demokrasi tüm sistemin temel felsefesi olacaktır. Bu modeli ülkenin yönetim şekli haline getirmek için çalışacağız.

Önümüzdeki süreçte parti tüzüğümüz, çalışma felsefemiz, sistemimiz, parti programımız ile ilgili tüm bilgiler çeşitli vasıtalarla duyurulacak ve detaylıca anlatılacaktır. Yukarıda belirttiğimiz en temel ilkelerimizle aynı görüşleri paylaşan herkesi yetenekleri kapsamında, partimize üye olmaya ve birlikte çalışmaya davet ediyoruz.

GEZİ PARTİSİ KURUCULARI
……………
BURAK GÜLGEN/SİNEMA YÖNETMENİ

BURHAN AKŞAHİN/GRAFİK TASARIMCI

CEM KÖKSAL/MÜZİSYEN

EMRE YASİN GÜRGEN/SERBEST

FATMA PARAŞ/MÜHENDİS

FATME AKSU/ TEKSTİLCİ

FEYZA GEÇMEN/REKLAMCI

GÖZDE BIRAKIN/YAZILIM PROJE YÖNETİCİSİ

HAKAN ALİ TOKER/MÜZİSYEN

HASAN LEVENT AKEV/SERBEST

HASAN PARAŞ/EMEKLİ

HAVVA NURSEMA SIRDAR/EMEKLİ

HÜLYA DEMİR/TURİZMCİ

İNCİ ŞİMŞEK/SERBEST

KADRİ ARSLAN/TURİST REHBERİ

KENAN DEMİR/MATBAACI

MEHMET ALİ BEKDEŞER/İŞLETME YÖNETİMİ

MERT MUSTAFA YÜCEL/TV / SİNEMA YÖNETMENİ

NAZAN AKSU/TURİZM

NURGÜL GÜNEY/SANATÇI RESSAM

NURSUN GÜRBÜZ/A.P.K. UZMANI

ÖZCAN ARSLAN/ELEKTRONİK MÜHENDİSİ

PINAR TAŞKIN/KİMYAGER

RAHMİ YURTTAKALAN/ÖĞRENCİ

SERKAN DUMAN/TURİZM

ŞİMAL YÜCEL/ÖĞRENCİ

TEOMAN KUMBARACIBAŞI/MÜZİSYEN – TİYATRO OYUNCUSU

TOLGA DENİZ/SERBEST

YASİN TUNÇ/ÖZEL SEKTÖR

YUNUS EMRE İPEK/TİCARET

1 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; Gezi Partisi