BirGün: Hastaları nasıl tedavi edersin?

Gezi Parkı direnişi sırasında yaralılara yardım eden sağlık emekçilerine uygulanan baskılara bir yenisi daha eklendi. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan SES üyesi hemşirenin görev yeri değiştirildi. Nedenler arasında Gezi direnişi sırasında acil servisteki hastalara ve yoğun bakımdaki B.E.’ye yardım etmek

okmeydani

Gezi Parkı direnişi sırasında yaralılara yardım eden sağlık emekçilerine yönelik uygulanan baskılara bir yenisi daha eklendi. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) üyesi bir hemşirenin görev yeri Gezi direnişi sırasında acil servisteki hastalara yardım etmesi nedeniyle değiştirildi. Kendisine herhangi bir yazılı bildirimde bulunulmadan başka bir birime alınan hemşire hakkında iki farklı tutanak tutularak savunması istendi.

Tutanaklarda hemşirenin acil serviste görevli olmamasına rağmen hastalara izinsiz müdahale ettiği, hasta ve yakınlarını provoke edici uslup ve davranışlarda bulunduğu ve diğer sağlık çalışanlarını da riske attığı iddiasıyla savunması istendi. Yer değiştirme nedenleri arasında polisin yakın mesafeden ateş açarak kafasından vurduğu ve aylardır hastanenin Acil Cerrahi Yoğun Bakım ünitesinde yatan B.E.,’ye yönelik yakınlık da olduğu iddia edildi. B.E., Anestezi Yoğun Bakım Ünitesi’ne aktarılmadan önce hemşirenin yeri değiştirildi. SES Şişli Şube Başkanı Mehmet Ali Alataş, “B.E., sevk edilmeden önce arkadaşımızın yerinin değiştirilmesi manidar. Arkadaşımız B.E.,’nin ailesini tanıyordu, sık sık ziyaret ediyordu” diye konuştu.

TUTANAĞIN NEDENİ GEZİ

Hemşire hakkında tutulan tutanakta, Taksim Gezi Parkı olayları nedeni ile hastanenin acil servisinde kırmızı alarm verildiği, tüm acil nöbetçilerinin göreve çağrıldığı hemşirenin görevli olmamasına rağmen acil serviste gelen yaralı hastalara müdahale ettiği belirtildi. Yine tutanakta hemşirenin hasta ve yakınlarını proveke edici uslup ve davranışlarda bulunduğu ve diğer sağlık çalışanlarını riske attığı iddia edildi. Taksim Gezi Parkı olaylarında yaralanarak hastaneye getirilen 3 hastaya acil serviste izinsiz müdahale ettiği gerekçesiyle hemşire hakkında bir tutanak daha tutularak savunması istendi.

SES Şişli Şube Başkanı Mehmet Ali Alataş, “Arkadaşımız ağustos ayında aldığı izin ertesinde görev yerinin değiştirildiğini tesadüfen hastane çalışanlarından öğrendi. Kendisine görev yerinin değiştirilmesiyle ilgili herhangi bir yazılı bildirimde bulunulmadı. İzin dönüşünde Hastanenin hukuk bürosundan aranarak hakkında tutulan iki tutanak nedeniyle savunması istendi. Tutulan tutanaklar tamamıyla Gezi direnişi sırasında arkadaşımızın acil servisteki hastalara yardımda bulunmasıyla ilgili” diye konuştu. Hemşirenin yerinin değiştirilmesinin nedenlerinden birisinin de B. E.’ye gösterdiği ilgi olduğunu söyleyen Alataş, “B.E., arkadaşımızın çalıştığı üniteye sevk edilmeden önce arkadaşımızın yerinin değiştirilmesi manidar. Arkadaşımız B.E.’in ailesini tanıyordu, sık sık ziyaret ediyordu” diye konuştu.

‘MOBBİNG DEVAM ETTİ’

Hemşirenin yeni biriminde görevlendirilmesinden sonra mobbingin devam ettiğini söyleyen Alataş, “Yeni yeri yoğun bir servis. Hemşire sayısı az. Yasak olmasına rağmen 24 saat nöbet tutuluyor. Bir hemşire 25 hastaya bakıyor. Normalde 900 civarında hemşire olması gerekirken şu anda 450-500′e yakın, yüzde 50 kapasiteyle çalışıyor bu hastane. Hemşireler, Dahiliye biriminde böyle yoğun bir tempoda çalışmak zorunda bırakılırken, arkadaşımız yaşanan aksaklıklardan sorumlu tutularak hakkında yine tutanak tutuldu ” diye konuştu. Alataş sözlerini şöyle sürdürdü: “Hastanenin her yerinde genel bir mutsuzluk, tükenmişlik sendromu hakim. İnsanlar psikolojik baskıya ve şiddete maruz kalıyorlar. Arkadaşımızın yeri değiştirildiği sırada pek çok SES üyesinin yeri de yazılı bildirimde bulunulmadan değiştirildi. Sağlık hizmeti verenler açısından da alanlar açısından da bu sorunların biran önce çözülmesi gerekiyor” diye belirtti.

Olgu Kundakçı
10 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://birgun.net