İnsan Haber: Ötekilerin Postası’na yine sansür

Alternatif gazeteciliğin en iyi örneklerinden birini sergileyen Ötekilerin Postası, facebook tarafından dördüncü kez yayından kaldırıldı

otekilerin_postasi

Türkiye’de bir alternatif medya olarak görevini icra eden Ötekilerin Postası bu akşam saatlerinde dördüncü kez sansürlendi. Yurttaş gazeteciliğinin en iyi örneği Ötekilerin Postası’nın Facebook sayfası dördüncü kez kapandı.

Hatırlanacağı gibi daha Temmuz ayının başında “Sayfa çıplaklık, pornografi veya cinsel talep içeren içerik işaretlendi.” gerekçesi ile Facebook tarafından kapatılan Ötekilerin Postası ardı ardına iki kez daha sansürlenmişti. O dönemde Ötekilerin Postası dahil olmak üzere birçok Kürt siyasesitinin önemli isimlerinin facebook tarafından gerekçe gösterilmeksizin sayfası kapatılmıştı.

Sansür üzerine aralarında akademisyenlerin de bulunduğu bir heyet facebook yönetimi ile konuşmuştu. Yetkililer sansürü itiraf etmişti. HABERE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Alternatif haberciliğin en iyi örneklerinden biri olan Ötekilerin Postası bugün 4.kez sansüre uğradı.!

Ötekilerin Postası’ndan açıklama var

Geçen ay, Facebook Kamu Politikaları Direktörü Richard Allan ile Facebook Londra ofisinde bir toplantı yapıldı. Bizim de bilgilendirme yazısı gönderdiğimiz bu toplantıda Facebook’un “sansürcü, yasakçı” topluluk standartları konuşuldu. Toplantının sonunda “kapatılma nedeni” ile “yapılan paylaşımlar” arasındaki dengesizlik açıkça ifade edildi, belgeleri ile ispatlandı. Bu toplantının sonunda Richard Allan, sansüre karşı haklı olduğumuzu toplantıya katılanlara açıkça ifade etmiştir. Facebook topluluk kurallarının çok eski olduğunu ve günümüz çağına uygun bir şekilde yeniden revize edileceği sözü alınmıştır.

Ancak aradan birkaç hafta geçmesine rağmen Facebook yönetimi konu ile ilgili geri dönüş yapmamıştır.

Kaybedilen prestijlerini toplayabilmek adına, Türkiye’de Halkla İlişkiler ajansı ile anlaşmış, ciddi bir PR çalışması başlatmıştır.

Türkiye’de resmi bir ofisi olmadığı için, milyonlarca liralık vergiden kurtulan Facebook, en kolay ve en kazançlı yolu “muhalif sayfaları sansürleyerek” çözmeye çalışıyor.

Mevcut topluluk standartları ile sayfanın kapatılma gerekçeleri arasında yakından uzaktan ilişki yoktur. Kaldı ki, yine sayfanın kapatılma gerekçesi bildirilmemiştir.

Özellikle yerel seçimler öncesi bu tür hamleler, muhalefetin sesini kısmaya yönelik bir davranıştır.
Gönüllülük esasıyla Ötekilerin Postası’na emek veren ve haber ulaştıran binlerce kişinin sadece haber alma özgürlüğü değil, haber verme özgürlüğü de açıkça gasp edilmektedir.

Bu nedenle Facebook gibi şirketlerin etik ve ahlaki sorumlulukları toplumun beklentileri ile örtüşmemektedir. Yapılan etik dışı her hamle, bizleri daha da cesaretlendirmekte, duyduğunuz korkuyu da açıkça ortaya çıkarmaktadır.

Ötekilerin Postası’nı sadece ötekiler isterse susturur. Bizimle uğraşacağınıza, nefret söylemleri ile takipçi toplayan sayfalarla uğraşın!

Facebook’un “ya sev ya terket” söylemini bir kez daha reddediyor, Facebook’a karşı mücadelemize kaldığımız yerden devam ediyoruz!

Facebook’a karşı hukuki çalışmalarımızı da hızlandıracağız.
Yeniden, yeni sayfamızı yeniden hep birlikte büyütmek dileği ile,

Dayanışmayla,
Ötekilerin Postası Emekçileri

10 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://www.insanhaber.com