Etha: Kadınlardan Elif Kaya’ya destek

SKM, YDK, KeSKeSoR, Eğitim-Sen ve DTK’lı kadınlar, tutuklu Gezi direnişçisi Elif Kaya’ya destek için açıklama yaptı.

Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Yeni Demokrat Kadın(YDK) KeSKeSoR- Eğitimsen Kadın Meclisi, DTK Kadın Meclisi, Gezi direnişi dolayısıyla tutuklanan ve cezaevinde çıplak arama işkencesine maruz kalan Elif Kaya’ya destek için açıklama yaptı.

Eylemde İstanbul’da devrimcilere yönelik operasyon ve gözaltılar da kınandı.

Ofis AZC Plaza önünde bir araya gelen kadınlar adına Aylin Kırıkçı, açıklama yaptı. Elif Kaya’nın, 20 Haziran’da yapılan operasyon kapsamında gözaltına alındığını ve tutuklanarak Şakran Cezaevi’ne gönderildiğini hatırlattı.

Kaya’nın cezaevi girişinde çıplak arama işkencesine maruz kaldığını kaydeden Kırıkçı, bu işkenceye sessiz kalmayan Kaya’ya art arda görüş cezaları verildiğini hatırlattı. Kaya’nın gardiyanlar hakkında açtığı davanın ört bas edilmek için kapatıldığını söyleyen Kırıkçı, Kaya hakkında açılan disiplin cezası davasının yarın görüleceğini bildirdi. Kırıkçı, “Kendi göstermelik yasalarını dahi çiğneyen devletin, tacizci- tecavüzcü gardiyanlarını yargılamaması şaşırtıcı bir durum değildir” dedi.

Kadın bedenine yönelik işkencenin devletin tarihinde ilk olmadığı vurgulayan Kırıkçı, “Yıllarca devrimci-demokrat, yurtsever kadınlara zindanlarda her türlü cinsel işkenceler uygulayan devlet; bilinçleri bu şekilde esaret altına alabileceğini sanmıştır” şeklinde konuştu.

Polis şefi Sedat Selim Ay’ın ETHA hakkında açtığı davanın duruşmasının görüldüğünü söyleyen Kırıkçı, “Bu dava, kadınların mektuplarını ve raporlarını haberleştiren ETHA’ya ‘iftira’ ve ‘hakaret’ten açılmıştır. Sedat Selim Ay, Muhabbet Kurt, Asiye Güzel Zeybek gibi birçok devrimci kadının tecavüzcüsü ve devrimci sendikacı Süleyman Yeter’ in katilidir” dedi.

İstanbul’da çetelere karşı mücadele eden devrimcilerin gözaltına alındığını anımsatan Kırıkçı, şunları söyledi: “Devlet artık şunu anlamalıdır ki; halk öz gücünün farkına varmıştır. Direniş artık halkın omuzlarındadır. Gülsuyu’nda direnen halka karşı çeteleri, sistematik olarak tecavüze maruz bırakılan kadınlara karşı polisi koruyan devlet görmelidir ki; biz kadınlar bu baskı ve şiddet politikalarının tümünün karşısındayız. Çetelerinizle, gözaltı ve tutuklamalarda yaşattığınız taciz ve tecavüzlerinizle bizi yıldıramazsınız.”

Açıklamanın ardından ESP Diyarbakır İl Başkanı Ramazan Karakaya, Öcalan’ın uluslararası komplo ile Türkiye’ye getirilmesinin yıl dönümü olduğunu hatırlattı, komployu kınadı.

Karakaya, İstanbul’da devrimcilerin gözaltına alınmasını da kınadı, gözaltıların serbest bırakılmasını isteyerek, “Devrimciler değil, çeteler yargılanmalıdır” dedi.

8 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr