Sendika.org: Kıbrıs’ta TC elçiliği önünde dayanışma nöbeti ve dayanışma grevi (Video-haber)

“Kıbrıslı beslemeler ve çapulcular Türkiye halkının yanında” sloganıyla Gezi Parkı eylemleri ile başından beri dayanışma içinde olan Kuzey Kıbrıs halkı 15 Haziran Cumartesi gecesi Lefkoşa’daki TC büyükelçiliği önünde oturma eylemi başlattı.

AKP’nin Türkiye halklarına uyguladığı şiddet karşısında nöbette olduklarını açıklayan Kıbrıslı Türklerin sayısı Girne ve Magosa’dan gelenlerle birlikte 300’e ulaştı. Elçilik önündeki nöbet 16 Haziran Pazar sabah 09’da yapılacak kahvaltı ile devam edecek.

Lefkoşa halkı saat 20.00′da da Kuğulu Park’ta buluşacak.

Kıbrıslı emekçiler dayanışma grevine gidiyor

15 Haziran 2013 tarihinde İstanbul’da kadın, çocuk, yaşlı demeden AKP’nin emriyle polis halkın üzerine copla, kimyasal ve tazyikli suyla saldırmıştır. Yaralılara tıbbi müdahaleye izin verilmemiştir. Gazetecilerin görevlerini yapması engellenmiştir. Otellere, kafelere sığınan yaralıların bulunduğu yerlere gaz bombası atılmıştır. Bunun adı baskıcı, tahakkümcülük ve otoriterliktir.

Bu çerçevede sendikamız KTAMS 17 Haziran 2013 Pazartesi (yarın) tüm ada genelinde 09.00- 12.00 saatleri arasında Türkiye Halkları ve emekçileriyle dayanışma adına grev yapma kararı almıştır.

Tüm siyasi partilerimizi, aydınlarımızı ve gençlerimizi her görüşten yurttaşımızı Türkiye’de yaşanan hak ihlallerini, akıl almaz şiddetteki baskıları kınamak amacıyla sesini yükseltmeye ve 17 Haziran 2013 Pazartesi saat 10.00’da sendikamız KTAMS önünden Türkiye Cumhuriyeti Elçiliği önüne yapacağımız yürüyüşe katılmaya davet ediyoruz.

16 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org