Bianet: Lice’de Özel Harekat, karakola karşı çıkan halka ateş açtı

Diyarbakır’ın Lice ilçesindeki Hêzan karakoluna ek bina yapılmasını protesto ederek karakola yürüyen halka özel harekatçılar ateş açtı. BDP’den Tuncel, bir kişinin öldüğünü, biri ağır altı kişinin yaralandığını söyledi.

lice

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Hêzan Kayacık karakoluna ek binalar yapılmasına karşı karakola yürüyen halka özel harekatçılar ateş açtı.

Barış ve Demokrasi Partisi Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt bianet’e yaptığı açıklamada çevredeki köylülerin karakolların yapılmaması için basın açıklaması yapmaya gittiklerini ancak karakoldan ateş açıldığını öğrendiklerini belirtti. Bir kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Zümrüt, diğer yaralıların Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne götürülmeye çalışıldığını ekledi.

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de BDP Lice İlçe Başkanı’ndan, bir kişinin hayatını kaybedip bir kadının ise durumunun ağır olduğunu öğrendiğini söyledi. Tuncel, BDP Eş Başkanı Gülten Kışanak, Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Aysel Tuğluk ve belediye başkanları ile parti yöneticilerinin Lice’ye gittiklerini belirtti.

bianet’in konuştuğu Tuncel, Medeni Yıldırım adlı bir kişinin hayatını kaybettiği bilgisinin kendilerine ulaştığını, bir kadının da durumunun ağır olduğunu öğrendiklerini, net bilginin BDP ve DTK yöneticilerinin Lice’ye ulaştıktan sonra elde edileceğini belirtti.

ANF’nin haberine göre, yaralıların ilk tedavileri Lice Devlet Hastanesi’nde yapıldı. Askerlerin ateş açmasına halkın taş atarak karşılık vermesi üzerine İl Jandarma Alay Komutanlığı ile Lice Alay Komutanlığı’ndan bölgeye zırhlı araç ve asker takviyesi yapılırken, bölgeye özel harekat timlerinin de gönderildiği bildirildi.

Kaymakamdan açıklama

Radikal Gazetesi’nden Fatih Yağmur’un haberine göre Diyarbakır Lice Kaymakamı Özer Özbek kalekol inşaatını protesto edenlerin işçilerin çadırlarına molotofla saldırmasının ardından karakol bahçesine girmeleri üzerine özel harekat timlerinin havaya ateş ettiğini söyledi:

“Arkasından da gaz kullanılarak grup dağıtılıyor ve alana hakim olunuyor.  Bizim bu sabah aldığımız istihbarattan gelen bilgi, 250 kişilik grup arasında silahlı kişilerin de olduğu yönünde. Şahıslara yönelik bir tarama, hedef alma, namlu çevirme ve ateş etme asla olmadı. Olayı anlamak üzere emniyet ve jandarmadan olay yeri inceleme talep ettik. “ (BK)

28 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org