BirGün: Gelenek sürüyor, davalar kaçırılıyor

Gazi Katliamı, Metin Göktepe, Şerzan Kurt, Uğur Kaymaz davalarında olduğu gibi Ethem Sarısülük ve Ali İsmail Korkmaz davaları da farklı kentlere taşınarak kamuoyundan kaçırılmak isteniyor.

Ethemsarisuluk

Bir devlet geleneği haline dönüşen “kamu güvenliği” bahanesiyle farklı kentlere taşınan Gazi Mahallesi, Metin Göktepe, Uğur Kaymaz, Şerzan Kurt davalarına yenileri eklenmek üzere. İlk duruşmadaki arbede yüzünden başlayamayan Ethem Sarısülük ve 20 Ekim’de başlayacak olan Ali İsmail Korkmaz cinayeti davalarının, “kamu güvenliği” gerekçesiyle farklı şehirlere taşınması gündemde. Sarısülük ve Korkmaz ailelerinin avukatları davaların başka kentlere taşınmasını eleştirdi. Hukukçu Ömer Kavili ise davaların taşınmasının bir devlert geleneği haline dönüştüğünü kaydederek “Devlet gideceği yerde güvenliğini sağlıyor da, olduğu yerde sağlayamıyor mu?” dedi.

Eskişehir’de öldürülen Gezi direnişçisi Ali İsmail Korkmaz davasının ilk duruşması 20 Ekim’de görülecek. Eskişehir 2′nci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Eskişehir Valiliği ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na birer yazı göndererek duruşmanın kamu güvenliğine tehdit oluşturup oluşturmadığını sordu. Valilik yanıtında, Korkmaz’ın ölümünden sonra kentte artan eylemlere dikkat çekerek, “Eskişehir ilinde marjinal grupların etkin ve örgütlü eylemleri artırma çabaları, bu tür örgütlerle bağlantılı avukatların Ali İsmail Korkmaz davasına da katılarak provokatif davranışlarla adli sürecin normal işleyişini sabote edebileceği ve Eskişehir’in coğrafi konumu itibariyle kolay ulaşılabilir olmasının, ilimizde tertip edilecek muhtemel eylemlere diğer illerden de yoğun katılım olabileceği değerlendirilmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Korkmaz’ın avukatları, Valiliğin yanıtıyla birlikte davanın başka bir ile gönderilmesi ihtimalinin arttığı görüşünde. Korkmaz Ailesi’nin avukatlarından Önder Öztürk BirGün’e yaptığı açıklamada, davanın kamu güvenliği gerekçe gösterilerek başka bir kente alınmasının kuvvetle muhtemel olduğunu belirtti. Kendilerine henüz bir tebliğ ulaşmadığını ifade eden Öztürk, “Davayı görüşecek uygun bir heyet aradıklarını tahmin ediyoruz” diye konuştu. Öztürk’e göre, davanın görüşüleceği il, davaya bakacak uygun heyetin tespitinden sonra belli olacak.

Ankara’daki Gezi direnişi sırasında, çevik kuvvet polisi Ahmet Şahbaz tarafından öldürülen Ethem Sarısülük’ün davası için de aynı son düşünülüyor. Şahbaz’ın tutuksuz yargılandığı davanın Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde 23 Eylül’deki ilk duruşmasına sivil giyimli çevik kuvvet polislerinin alınması üzerine tartışma çıkmış, Sarısülük Ailesi’nin avukatları duruma itiraz etmiş, salonda arbede yaşanmıştı. Bu gelişmeler üzerine, davaya bakan savcının diğer siyasi davalardakine paralel biçimde, “kamu güvenliği” gerekçesiyle davanın farklı bir ile taşınmasını istediği iddia ediliyor. Sarısülük Ailesi’nin avukatlarından Murat Yılmaz, ilk duruşmadaki olayların kasıtlı olduğu görüşünde.

***

Av. Ömer Kavili: Amaç güvenlik değil

Avukat Ömer Kavilli, siyasi davaların bu şekilde farklı kentlere taşınmasına ilişkin, “Devlet gideceği yerde devletliğini sağlıyor da, olduğu yerde sağlayamıyor mu?” yorumunu yaptı. Yapılanın kanunla hâkimden dava kaçırmak olduğunu ifade eden Kavili, “Bu şekilde devlet, güvenlik sağlayamadığını yurttaşlarına itiraf ediyor” dedi. Kavili, davaların taşındığı yerlerde yaşanan linçlere dair de şunları söyledi: “Devlet eskiden beri işlerini tetikçilere yaptırdı. Devletin adalet sağlamak gibi bir derdi yok. Adalet halkın ekmeğidir ve onun için savaşır. ‘Kamu güvenliği’ kavramı içi boş ve kof bir kavramdır. Güvenlik değil, asıl amaç devlet nasıl bir karar istiyorsa onu verecek mahkemeyi bulur.”

***

Bir devlet geleneği

Gazi Mahallesi Katliamı davası: Eyüp Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava, “kamu güvenliği” gerekçesiyle Trabzon’a taşındı.

Metin Göktepe davası: Dava, güvenliğin sağlanamayacağı gerekçesi ile İstanbul’dan önce Aydın’a, ardından da Afyon’a gönderildi.

Şerzan Kurt davası: Dava, Muğla’dan Eskişehir’e gönderildi.

Uğur Kaymaz davası: Kaymaz’ın faillerinin yargılandığı dava Mardin’den Eskişehir’e nakledildi.

Esra Koçak – Doğu Eroğlu
5 Ekim 2013

Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net