Radikal: Gezi Parkı’ndaki direniş sanki hiç olmamış gibi…

Gezi Parkı’nda iş makineleriyle başlayan ‘temizlik’ tamamlanmak üzere. Gezi Parkı sanki hiç çadırlar, standlar kurulmamışcasına tertemiz. Anıtın önüne çiçekler dikiliyor. Parkın etrafına etten duvar ören polis kimseyi alana sokmuyor.

geziparki-polis

Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’na dün akşam yapılan polis müdahalesi halen devam ediyor. Harbiye tarafında çatışmalar sürüyor. Gezi Parkı’nda ise iş makineleriyle başlayan ‘temizlik’ tamamlanmak üzere. Gezi Parkı sanki hiç çadırlar, standlar kurulmamaşıcasına tertemiz. Anıtın önüne çiçekler dikiliyor. Duvar yazıları tek tek boyanarak kapatılıyor. Gezi Parkı’nın etrafına etten duvar ören polis kimseyi alana sokmuyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın ‘yarına kadar çıkın, yoksa zorla çıkarırız’ açıklamasından 2 saat sonra polis Gezi Parkı’na müdahaleye başladı. 20.50’de anonslarla başlayan müdahale, polisin ve TOMA’ların Gezi Parkı’na girmesiyle başladı. Polis, Gümüşsuyu, Talimhane tarafını tuttuğu için direnişçilerin çoğu Harbiye yönüne kaçtı. Bir kısmı ise İstiklal Caddesi ’ne ve Cihangir yönüne kaçtı. Bu 3 bölgede çatışmalar sabah saatlerine kadar devam etti. Harbiye’de ise halen polise karşı büyük bir direniş var.

Biber gazları ateşe atıldı

Gece boyunca Mecidiyeköy’e kadar ilerleyen polisle direnişçiler ara sokaklarda çatıştı. Polisin Taksim yönüne çekilmesiyle eylemciler yeniden TRT binası yakınlarına kadar geldi. Gece polisin ardından iş makineleri de ilerleyerek barikatları temizledi. Ancak protestocular kısa sürede yeniden barikatları yaptı. Yakılan ateşlere atılan biber gazı kapsülleri atıldı. Bazı biber gazları ise damacana sularına atılarak etkisiz hale getirildi. Ateşe atılan gaz halindeki biber gazı, yanıyor ve dışarıya duman vermiyor.

Gezi Parkı’ndaki temizlik çalışması ise dün akşamki müdahaleden yaklaşık bir saat sonra hemen başladı. Parka giren polisler elleriyle çadırarı devirdi. Bir süre sonra da iş makineleri çadırları ve parkta ne var ne yoksa kazıyarak topladı. Kamyonlara yüklenen çadır ve diğer malzemeler çöpe götürüldü. Revirde ise ilaçlar ayrı bir yere konuldu. Ancak geri kalan tüm malzemeler yine çöp kamyonlarına yüklendi. Sabaha karşı üşüyen polisler parkta buldukları bataniyelere sarıldı.

Üşüyen polis direnişçi battaniyesine sarıldı

Sabah saatlerinde havanın da serin olmasıyla Gezi Parkı’nda bekleyen bazı polisler parkta buldukları battaneyileri üzerine sarması dikkat çekti. Bazı polislerse yatkıtları yerde üzerlerine yine Gezi Parkı direnişçilerinin çadırlarını aldı. Bir polis memuru ise yine parkta çadırların içindeki suları alarak arkadaşlarına dağıttı. Duvarlardaki yazılarsa parka getirilen onlarca işçi tarafından boyanarak kapatıldı. Bir gün öncesinde tek bir çadır dahi kurulacak yer kalmayan Gezi Parkı, yaklaşık 12 saat içinde neredeyse tamamen temizlendi.

Polis halen Gezi Parkı’na ve Taksim Meydanı’na insanların girmesine izin vermiyor.

Serkan Ocak
16 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr